Strona głównaDOM7 prostych sposobów na oszczędzanie na oświetleniu domowym

7 prostych sposobów na oszczędzanie na oświetleniu domowym

Oszczędzanie jest proste, ale wymaga konsekwencji – na efekty składa się suma wielu drobnych kroków. W świetle ciągle rosnących cen wydaje się, że każdy z nas wcześniej czy później będzie musiał podjąć w tym kierunku działania. Dziś podpowiadamy, jak oszczędzać na oświetleniu. To łatwe – wystarczy kilka małych zmian i nawyków.

1. Wpuść do domu jak najwięcej światła słonecznego

Podczas poszukiwań wymarzonego mieszkania jednym z głównych kryteriów wyboru staje się jego usytuowanie wobec stron świata. W ciemnych wnętrzach, z oknami wychodzącymi na północ, zauważalnie obniża się jakość życia. Takie pomieszczenia wydają się zimniejsze i bardziej przygnębiające, szczególnie jesienią i zimą, gdy słońce długimi tygodniami nie wychyla się zza chmur.

Naturalne światło nie tylko skutecznie oświetla, ale i ogrzewa wnętrza, dlatego warto zrobić wszystko, aby go nie zasłaniać. Jeśli w Twoim salonie czy sypialni w oknach wiszą grube, ciężkie zasłony i firany, wymień je na takie wykonane z jasnych materiałów o delikatnej, półprzepuszczalnej strukturze. Różnica z pewnością Cię zaskoczy!

Możesz też zrobić małe przemeblowanie – fotel, w którym często czytasz, albo stół, przy którym pracujesz, warto ustawić przy oknie, aby w ciągu dnia jak najdłużej korzystać z naturalnego światła.

energooszczędne żarówki

2. Oszczędzanie na oświetleniu? Wymień żarówki na LED-y

Diody LED są najnowocześniejszym rodzajem oświetlenia. Owszem, trzeba za nie zapłacić więcej niż za zwykłe żarówki, ale pod względem kosztów eksploatacji to i tak najoszczędniejszy wybór. LED-y pobierają o wiele mniej energii niż tradycyjne żarówki – do wytworzenia tej samej ilości światła potrzebują zaledwie 9–10W (zwykłe żarówki aż 7-krotnie więcej). Co więcej, ich charakterystyczną cechą jest to, że się nie nagrzewają – więc energia nie marnuje się na niepotrzebne straty ciepła.

LED-y wyróżniają się także o wiele dłuższą żywotnością. Przeciętny czas pracy diod to ok. 15–30 tysięcy godzin. Dla zwykłej żarówki to zaledwie tysiąc godzin, dla halogenów 3 tysiące, a dla świetlówek – 5 tysięcy.

Duża wydajność i żywotność połączone z energooszczędnością sprawiają, że stosowanie LED-ów może pomóc obniżyć rachunki za prąd.

3. Odpowiednio dobrane oświetlenie

Oświetlenie oszczędne w eksploatacji to oświetlenie dobrze zaprojektowane. Im więcej punktów świetlnych znajdzie się w pomieszczeniu, tym lepiej, bo dzięki temu można dostosowywać rodzaj światła do aktualnych potrzeb. Zamiast oświetlenia sufitowego, najczęściej mocnego, warto stosować to kierunkowe – słabsze, ale bardziej skoncentrowane.

4. Reguluj oświetlenie

Widoczne oszczędności może przynieść również stosowanie ściemniaczy, czyli regulatorów jasności światła. Dzięki nim dostosujesz natężenie oświetlenia do czynności, którą w danym momencie wykonujesz. Tak naprawdę nawet w wyjątkowo pochmurny dzień niewiele jest sytuacji, kiedy potrzebujemy mocnego oświetlenia sufitowego – często wystarczyłoby, aby świeciło z 50% jasnością, delikatnie doświetlając pomieszczenie.

5. Zamontuj czujniki ruchu

Jak oszczędzać na oświetleniu? Używać światła tylko wtedy, kiedy jest potrzebne… Byłoby to proste, gdyby nie nasze zapominalstwo. Każdemu z nas codziennie zdarza się pozostawić gdzieś włączoną bez potrzeby lampę, szczególnie w pomieszczeniach, do których rzadziej się zagląda – spiżarni, pralni, kotłowni czy na klatce schodowej. Aby tego unikać, warto zainstalować w takich miejscach oprawy z czujnikami ruchu. Dzięki temu światło będzie się zapalać automatycznie, gdy wejdziemy do pomieszczenia (to wygoda!), i gasić całkowicie bez naszego udziału.

gaszenie światła

6. W ogrodzie czy na balkonie używaj lamp solarnych

Szukając sposobów na to, jak oszczędzać na oświetleniu, warto rozważyć wymianę standardowych lamp ogrodowych na solarne. Taka inwestycja szybko się zwróci! Lampy solarne pochłaniają światło słoneczne, a następnie dzięki wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego przetwarzają je w energię, która jest magazynowana w akumulatorach. Oświetlenie ogrodu staje się więc darmowe. Oprawy solarne zwykle wyposażone są w czujniki zmierzchu – uaktywniają się dopiero po zapadnięciu zmroku, więc nie marnują energii na świecenie w dzień.

7. Jak oszczędzić na oświetleniu? Nawyk gaszenia światła

Na koniec najprostsza rzecz, jaką każdy z nas może zrobić, aby oszczędzać na oświetleniu – wyróbmy w sobie nawyk gaszenia światła, kiedy wychodzimy z pomieszczenia na dłużej. To czynność, do której zwykle nie przywiązujemy zbyt dużej wagi i o której często zapominamy, a która jest podstawą oszczędzania prądu. Ta jedna mała rzecz, wymagająca od nas tylko minimum uwagi, w dłuższej perspektywie może przynieść realne korzyści.

Oszczędzanie na oświetleniu nie jest trudne, ale wymaga wprowadzenia kilku zmian. Inwestycja w energooszczędne żarówki czy zewnętrzne lampy solarne szybko się jednak zwróci, a nasz wysiłek włożony w wyrobienie w sobie nawyku gaszenia światła – przyniesie korzyści. Jeśli chcesz jeszcze mocniej skupić się na oszczędzaniu energii elektrycznej, przemyśl zainstalowanie w domu systemu inteligentnego oświetlenia (Philips Hue) lub całej automatyki domowej (Legrand Netatmo), który optymalizuje zużycie prądu.

Energooszczędne diody LED, oprawy solarne czy elementy Philips Hue i Legrand Netatmo znajdziesz na karel2.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read