Strona głównaARANŻACJEKilka pomysłów, jak sprawić, by nasz dom się wyróżniał. Rady dla wymagających

Kilka pomysłów, jak sprawić, by nasz dom się wyróżniał. Rady dla wymagających

Jeśli chodzi o wykończenie domu, to trudno jest wymyślić coś nowego, choć są materiały, dzięki którym można wyróżnić budynek na tle pozostałych. Większość osób decyduje się na tradycyjny tynk mineralny. Są jednak i tacy, którzy chcą wykończyć dom nietuzinkowo. Dziś przedstawimy rady dla wymagających, jak to zrobić. Znajdziecie tu rozwiązania bardziej nietypowe, a także te rzadziej stosowane, z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów, zatem do dzieła!

Nietypowa bryła, czyli dom 3D z drewnianym rusztowaniem

Pierwszym pomysłem, by sprawić, że dom będzie się wyróżniał jest urozmaicenie bryły. Przeważnie domy mają formę prostopadłościenną ze spadzistym lub bardziej płaskim dachem. Można zdecydować się na wersję z wieżyczkami, czyli okrągłymi elementami wpisanymi w bryłę. Taka wieżyczka może stanowić fasadę budynku i wejście do domu z wiatrołapem, jak również stanowić element urozmaicający nie tylko elewację, ale również od środka – wybrane pomieszczenia, np. salon. Innym ciekawym pomysłem może być zastosowanie tzw. drewnianych żaluzji albo rusztowań na elewacji. Tutaj tradycyjny tynk połączony jest z trójwymiarową konstrukcją drewnianą usytuowaną na piętrze. Całość sprawia, że dom sprawia wrażenie trójwymiarowego, a bryła na pewno nie jest nudna. Wieżyczkowy dom warto wykończyć przy użyciu kamienia elewacyjnego.

Ciekawe wykończenie, czyli tapeta nie tylko do domu

Naszym kolejnym pomysłem na wykończenie elewacji jest tapeta elewacyjna. Pewnie wielu z Was o niej nie słyszało, ale w istocie taki materiał istnieje. Do tego występuje w wielu wzorach i kolorach, które sprawiają, że obok domu nie można przejść obojętnie. W ten sposób można wykończyć całą bryłę lub jedynie jej część, w zależności od fantazji inwestora. Część elewacji może prezentować się niczym trójwymiarowy obraz, bo kto powiedział, że tapety mogą być wykorzystane tylko we wnętrzu? Oczywiście mamy tu do czynienia ze specjalną włoską technologią, dzięki której nadają się one do użytku zewnętrznego. Z pewnością taki rodzaj wykończenia nie obciąża elewacji, dlatego nadaje się zarówno w przypadku domów murowanych, jak i budowanych w systemie szkieletowym.

Wielkoformatowe płyty ceramiczne, czyli trwałe wykończenie na lata

Wśród inspiracji można znaleźć również wielkoformatowe płyty ceramiczne. Spieki kwarcowe świetnie podkreślają nowoczesne bryły z płaskimi dachami. Doskonale komponują się z dużymi przeszkleniami, tworząc matowo-połyskujące wykończenie. Przede wszystkim płyty wielkoformatowe występują w coraz większej gamie barw i dlatego wyróżniają się podwójnie. Są niezwykle odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, a także duże nasłonecznienie. Wszystko to sprawia, że mogą zachować trwałość na lata. Wielkoformatowe płyty ceramiczne doskonale pasują do minimalistycznych aranżacji, a jednak są mniej surowe niż te betonowe. Mogą również podkreślić stylistykę glamour lub hi-tech.

Dachówka na ścianach i na dachu – czy to możliwe?

Nietuzinkowym rozwiązaniem jest również zastosowanie dachówki nie tylko na dachu, ale również na ścianach budynku. Niektórzy producenci oferują zarówno dachówki, jak i gonty w kształtach pasujących do ścian i krawędzi. W ten sposób może powstać jednocześnie monochromatyczna, a także przestrzenna aranżacja elewacji od której trudno oderwać wzrok. Takie rozwiązanie jest niezwykle trwałe i świetnie komponuje się z tradycyjnymi, drewnianymi oknami. W ten sposób można wykończyć całą bryłę lub jej część, a z drugiej zastosować najwyższe jakości kamienie elewacyjne. Na szczęście nie trzeba wybierać jedynie tych wielkoformatowych, gdyż znajdzie się również te płytki kamienne o mniejszym formacie.

Dla preferujących bardziej tradycyjne rozwiązania proponujemy połączenie drewna z kamieniem elewacyjnym. Oczywiście to nic innowacyjnego, jednak z pewnością jest to ciągle ciekawe i rzadko spotykane połączenie. Choć bryły mogą być naprawdę zakręcone, to jednak konstrukcji domu na opak nie polecamy do zamieszkania, w końcu mogłoby się zdecydowanie zakręcić w głowie. Jednak wśród naszych propozycji z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read