Strona głównaAGDOdległość okapu od kuchenki

Odległość okapu od kuchenki

Podczas montażu okapu kuchennego musimy pamiętać o zachowaniu właściwego dystansu od płyty grzewczej. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie komfort podczas pracy, ale również zagwarantujemy sobie skuteczną pracę urządzenia. Odległość pomiędzy kuchenką a okapem zależeć będzie od kilku czynników. Sprawdź, jak prawidłowo zainstalować okap i jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Czy okap nad kuchnią to konieczność?

Montaż okapu nad kuchenką to rozwiązanie, które zapewnia nam komfort podczas gotowania oczyszczając powietrze z dymu i oparów. Efektywnie działający okap kuchenny dodatkowo dba o naszą kuchenną zabudowę i sprzęty AGD, chroniąc je przed nadmierną wilgotnością, a także pomaga w utrzymaniu czystości w kuchni, wychwytując unoszące się w powietrzu cząsteczki tłuszczu. Wyciąg kuchenny ponadto zatrzymuje intensywne zapachy, nie dopuszczając by rozprzestrzeniały się one na pozostałe pomieszczenia w domu. Wszystko to sprawia, że okap jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni.

Odległość okapu od płyty grzewczej

Minimalna odległość pomiędzy okapem a płytą kuchenną będzie w dużej mierze zależeć od jej rodzaju. W przypadku kuchenki gazowej okap powinien być zamontowany na wysokości nie mniejszej, niż 75 cm. Z kolei jeżeli w naszej kuchni znajduje się płyta ceramiczna bądź indukcyjna dystans ten powinien wynosić co najmniej 60 cm. Szczegółowe informacje odnośnie do prawidłowego montażu okapu: wysokości, odległości od ściany i innych urządzeń, zawsze znajdziemy w instrukcji obsługi.

Wysokość okapu a wzrost, czyli najlepsza pozycja okapu

Jaka będzie najlepsza wysokość okapu? Nie możemy zapominać o tym, ze okap powinien być zamontowany tak, by umożliwić nam swobodne poruszanie się wokół płyty grzewczej. Dlatego drugim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę podczas instalacji okapu, jest nasz wzrost. Najprostszym, a zarazem najlepszym rozwiązaniem, będzie umiejscowienie okapu na wysokości odpowiadającej wzrostowi domownika, który gotuje najczęściej. Nasz wzrost będzie miał mniejsze znaczenie w przypadku skośnych okapów kominowych. Z kolei szczególnie ważny będzie, jeżeli zdecydowaliśmy się na okap kominowy w kształcie litery T lub okap sufitowy. W tym przypadku pozycja okapu będzie niezwykle istotna. Pamiętajmy też o tym, że im wyżej zainstalujemy okap, tym większy powinien być jego zakres pochłaniania, a co za tym idzie, jego szerokość.

Odległość pomiędzy kuchnią a kominem

Jaka odległość od komina będzie optymalna? Idealną sytuacją jest, gdy kratka wentylacyjna znajduje się bezpośrednio nad płytą grzewczą lub w niewielkim odstępie. Czasem jednak, zwłaszcza kiedy podejmujemy się remontu starej kuchni i chcemy zmienić układ zabudowy, musimy zmierzyć się z problemem zbyt dużej odległości okapu od komina wentylacyjnego. W takim wypadku mamy dwie opcje. Jedną jest zakup dodatkowych rur, które umożliwią nam podłączenie urządzenia do wentylacji, drugą zaś jest okap, który może pracować w trybie pochłaniacza. Takiego okapu nie musimy podłączać do wentylacji, a jedynie zamontować w nim specjalne filtry węglowe, które odpowiadać będą za oczyszczanie powietrza w kuchni.

O co zadbać, montując okap?

Okap jest urządzeniem, które dbać ma o wymianę powietrza w kuchni, jednak źle podłączony może zaburzyć wentylację w całym domu. Błędy w wentylacji to sprawa nie do przeskoczenia na etapie instalacji okapu, jednak i podczas montażu wyciągu zdarzają nam się pomyłki. Najczęściej popełnianym w tej kwestii błędem jest podłączenie okapu do jedynej w kuchni kratki wentylacyjnej.  Tak przeprowadzona instalacja okapu powoduje, że wentylacja w pomieszczeniu może sprawnie działać jedynie w trakcie pracy wyciągu. Zatykając kratkę  rurą, zaburzamy naturalny obieg powietrza w całym mieszkaniu czy domu. Kiedy w kuchni znajduje się wyłącznie jedno podłączenie do pionu wentylacyjnego, skorzystajmy ze specjalnej kratki do instalacji okapu, która rozdzielona jest na dwie części. W ten sposób, nawet gdy okap będzie wyłączony, napływ powietrza do kanału wentylacyjnego wciąż będzie możliwy.

Okapy kuchenne zaprezentowane we wpisie zakupić można m.in. na stronie producenta – kernau.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read