Strona głównaOGRÓDFiołek alpejski – sadzenie, pielęgnacja, uprawa, wymagania

Fiołek alpejski – sadzenie, pielęgnacja, uprawa, wymagania

Fiołek alpejski jak go pielęgnować by cieszył swoim urokiem ?

Fiołek alpejski – skąd pochodzi?

Fiołek alpejski jest gatunkiem roślin należących do rodziny fiołkowatych. Spotkać je można w Karpatach i wschodnich Alpach, w Polsce występuje tylko w Tatrach. Często nazywany jest cyklamenem perskim, który jest innym gatunkiem roślin ozdobnych.

Jak sadzić fiołka alpejskiego?

Fiołki alpejskie sadzi się z nasion, jest to prosty zabieg, ale nie dla niecierpliwych, może potrwać nawet roku zanim roślina zakwitnie. Aby roślina mogła być hodowana w pomieszczeniu należy zasiać odmianę o dużych kwiatach.  Przed rozpoczęciem sadzenia mocz nasiona fiołka w ciepłej wodzie przez co najmniej 12 godzin, aby zmiękczyć okrywę nasienną, a następnie opłucz. Nasiona sadzi się w doniczkach wypełnionych kompostem, równomiernie je rozmieszczając. Należy przysypać warstwę nasion, tak by powierzchnia była całkowicie pokryta. Obficie podlewamy, przykrywamy doniczkę szkłem oraz zakrywamy od światła. Utrzymujemy w temperaturze 16 ° – 21 °. Kiełkowanie trwa 30-60 dni. Po wykiełkowaniu odkrywamy osłonę i stawiamy w jasnym miejscu. Po pojawieniu się dwóch/trzech liści, rośliny rozsadzamy, pamiętajmy by bulwa była na równi z powierzchnią kompostu. Rośliny podlewamy regularnie oraz przesadzamy do większych doniczek tak by mogły się rozwijać.

Jakie wymagania ma fiołek alpejski i jak go uprawiać?

Pamiętajmy o odpowiednim świetle.  Fiołek alpejski lubi jasne oświetlenie, ale filtrowane. Bezpośrednie narażenie na słońce może zniszczyć jego strukturę liści. Fiołki alpejskie dobrze radzą sobie na parapecie o poranku lub podczas późnych godzin popołudniowych. Odpowiednia temperatura dla fiołka to 15° – 18°, w przegrzanych pomieszczeniach kwiaty i liście opadają.  Należy trzymać je z dala od źródła ciepła, roślina ta lubi wilgoć.

Fiołka należy podlewać umiarkowanie i nie od góry rośliny, ponieważ może to doprowadzić do zgnicia. Najlepiej podlewać fiołka poprzez wypełnienie podstawki i usunięciu nadmiaru po kilku minutach.

Pamiętajmy o nawożeniu rośliny. Na fiołka bardzo dobrze wpływa specjalny nawóz do bratków i fiołków. Można nawozić go co drugi tydzień.

Jak pielęgnować fiołka alpejskiego?

Aby roślina kwitła nam długie lata należy usunąć kwiaty, które przekwitły i wszelkie żółte liście. Przy pozbywaniu się liści i kwiatów ważne jest, aby usunąć całość przekwitniętych części trzymając delikatnie podstawę rośliny. Każdy fragment, który pozostanie, przyczyni się do zgnicia rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read