Strona głównaDOMJak wybrać rynnę do odprowadzania wody?

Jak wybrać rynnę do odprowadzania wody?

Budowa lub remont domu wymaga sporo wysiłku i różnego rodzaju prac, dzięki którym budynek staje się funkcjonalny i służy nam przez dłuższy okres czasu. Jedną z nich jest montaż systemu rynnowego, który ma za zadanie odprowadzenie wody z dachu, dzięki któremu podczas ulewy konstrukcja budynku nie zostanie uszkodzona. Podczas planowania, warto skupić się na odpowiednim dobraniu rynien i rur spustowych. Jak zatem wybrać odpowiednią rynnę do odprowadzania wody, aby była funkcjonalna i bezpieczna?

Rynna do odprowadzania wody – jaka będzie odpowiednia?

Najważniejszym zadaniem podczas montażu rynnowego jest odpowiedni wybór rur spustowych, do odprowadzania wody z rynien. Istotną kwestią jest średnica, która dobrze dobrana efektywnie odprowadzi deszczówkę do zbiornika, lub w inne wybrane przez nas miejsce. Warto w tym przypadku zasięgnąć rady specjalisty, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych kosztów, a przy tym problemów z działaniem całego rynnowego systemu. Oprócz średnicy warto zwrócić uwagę również na inne aspekty, takie jak:

  • Materiał wykonania – najtańszą opcją jest wybór systemu rynnowego z PCV, który tak jak droższe modele ze stali powlekanej, aluminium, czy miedzi są odporne na działania czynników zewnętrznych. 
  • Przekrój – na rynku możemy spotkać się z rurami okrągłymi, jak i kwadratowymi, które są nieco sztywniejsze.
  • Kolor – rury powinny być dobrane pod kolorystykę elewacji oraz dachu, dzięki czemu będą prezentować się estetycznie. 
  • Gwarancja producenta – warto zwrócić uwagę na długość oraz zakres, jaką gwarantuje gwarancja.

Odpowiednie dopasowanie wielkości systemu rynnowego należy dopasować do powierzchni efektywnej połaci dachu. Należy także pamiętać o wszystkich elementach potrzebnych do montażu, aby cała instalacja była funkcjonalna i trwała. 

Szeroka oferta rynien dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/rynny-systemy-rynnowe/rynny-pcv-125.

Jak wykonać odprowadzenie deszczówki? 

Ważnym elementem systemu rynnowego jest odprowadzenie deszczówki z połaci dachu, dzięki czemu zapewniamy bezpieczeństwo konstrukcji naszego budynku. Bez tego woda zalegająca w rynnach mogłaby doprowadzić do podmakania fundamentów, dlatego też musi być odprowadzana poza budynkiem. Taką wodę możemy usunąć na kilka sposobów. Jedną z nich jest zamontowanie rury, którą łączyć będzie system rynnowy z kanalizację deszczową. Rozwiązanie to jest bezproblemowe, jak i cały system ukryty jest pod powierzchnią ziemi. 

Wartym uwagi jest również wykorzystanie deszczówki ponownie, poprzez doprowadzenie systemy rynnowego do beczki lub specjalnego zbiornika na wodę. Taką deszczówkę można wykorzystać podczas podlewania ogrodu, w trakcie prac gospodarczych, czy też podczas mycia samochodu. Kolejnym pomysłem jest zbiornik retencyjny, przypominający oczko wodne, gdzie system ten jest praktyczny i bardzo eteryczny. 

Jak dopasować rynnę od odprowadzenia wody do budynku? 

Rury do odprowadzenia wody możemy podzielić ze względu na wielkość. Wśród nich najpopularniejsze są te w rozmiarze 80,90 oraz 100 mm. Różnić się mogą również materiałem wykonania, gdzie najczęściej wybierane są te z PCV, stali lub aluminium. Niezależnie od tego, na który model się zdecydujemy, każdy montaż wygląda podobnie. 

Rura spustowa 80 mm – wybierana najczęściej podczas budowy mniejszych domów jednorodzinnych, garaży czy altan. Dzięki takiej średnicy możliwy jest odbiór wody z niewielkich powierzchni dachu o prostych kształtach. 

Rura spustowa 90 mm – wykorzystywana przy większych budynkach, które posiadają bardziej skomplikowany kształt dachu. Rura ta nie jest zbyt masywna, dlatego też wybierana jest ze względu na estetykę. 

Rura spustowa 100 mm – odpowiednia dla dużych magazynów czy hal przemysłowych. Jej zaletą jest duża przepustowość, dzięki czemu szybko odprowadza znaczną ilość wody. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read