Strona głównaDOMCo zyskujesz po wymianie starego, nieefektywnego kotła gazowego na nowy?

Co zyskujesz po wymianie starego, nieefektywnego kotła gazowego na nowy?

Sezon grzewczy dopiero przed nami, jednak okres letni to najlepszy czas na modernizację systemu grzewczego. Wyłączenie instalacji na czas modernizacji latem nie spowoduje bowiem wychłodzenia budynku. Zobacz, dlaczego warto wymienić swoje dotychczasowe urządzenie grzewcze na nowoczesny kocioł kondensacyjny. Razem z marką Vaillant przedstawiamy główne korzyści tego rozwiązania.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wygląda obsługa kotła kondensacyjnego nowej generacji,
  • ile wynosi dofinansowanie na kocioł kondensacyjny z programu Czyste Powietrze,
  • czy każdy nowy kocioł kondensacyjny będzie odpowiedni do budynku termomodernizowanego.

Obecnie większość kotłów gazowych dostępnych na rynku to gazowe kotły kondensacyjne, czyli kotły, które dzięki swojej budowie są w stanie schłodzić spaliny. Powoduje to skroplenie się pary i wykorzystanie energii zawartej w spalinach. W porównaniu do tradycyjnego kotła, w którym temperatura spalin dochodzi do 120℃, w kotle kondensacyjnym spaliny są schładzane nawet do 30°C. Energia zawarta w spalinach nie trafia wprost do komina, ale jest przekazywana do instalacji. Dzięki temu sprawność kotła kondensacyjnego jest znacznie większa, co prowadzi do mniejszego zużycia gazu oraz ograniczenia kosztów ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody.

Na skutek kondensacji powstają skropliny, które są odprowadzane do kanalizacji. Nowoczesne kotły posiadają rozbudowany wymiennik ciepła odporny na kwaśny kondensat. Wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej, dzięki czemu ich żywotność przy odpowiednim serwisowaniu jest bardzo długa. W porównaniu do żeliwnych kotłów stałopalnych niska temperatura powrotu nie zmniejsza żywotności kotła, a zwiększa poziom kondensacji. Instalacja jest prostsza – nie jest wymagany zawór chroniący kocioł przed zimnym powrotem.

Zobacz, co jeszcze zyskujesz dzięki wymianie starego urządzenia gazowego na nowe.

Nowoczesne sterowanie kotła kondensacyjnego – zapomnij o ogrzewaniu!

Nowe kotły kondensacyjne to również nowe możliwości. Obecnie firma Vaillant posiada w swojej ofercie kotły z możliwością sterowania z poziomu smartfona. Umożliwia to pełną kontrolę nad instalacją, nawet gdy jesteś poza domem. Dodatkowo istnieje możliwość nastaw czasowych z określoną temperaturą.

Nowoczesne kotły kondensacyjne są wyposażone w czujnik temperatury zewnętrznej, dzięki któremu sterownik dobiera taką temperaturę zasilania, aby w pomieszczeniach cały czas była utrzymywana zadana temperatura niezależnie od temperatury zewnętrznej. W zimniejszy dzień temperatura zasilania będzie wyższa, natomiast w cieplejszy – odpowiednio zredukowana. Optymalna temperatura zasilania oznacza również dobrze dobraną ilość gazu – tak by zużycie było jak najmniejsze, a budynek nie był niepotrzebnie przegrzewany. Prowadzi to do zmniejszenia zużycia paliwa o nawet 30% w porównaniu ze starym piecem gazowym. Kotły kondensacyjne są wyposażone w palniki o szerokiej modulacji mocy, by pracować z najwyższą sprawnością niezależnie od występujących warunków. Urządzenia te są w 100% bezobsługowe i niezawodne.

Instalacja z kotłem gazowym zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe czyste pomieszczenia. W ofercie firmy Vaillant znajdziesz kotły z wbudowanym zasobnikiem i miejscem na sprzęgło hydrauliczne, dzięki czemu cała kotłownia z zasobnikiem ciepłej wody została skompresowana w jednym urządzeniu zbliżonym wyglądem do lodówki.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na kotły kondensacyjne

Ostatnie zmiany w programie Czyste Powietrze pozwalają uzyskać dofinansowanie tylko w przypadku modernizacji systemu grzewczego, co jest dobrą wiadomością dla właścicieli starych kotłów grzewczych. Aktualnie beneficjenci są podzieleni na dwie kategorie w zależności od dochodów, a czas rozpatrywania wniosków skrócono do 30 dni.

Maksymalny koszt dofinansowania na kotły kondensacyjne może stanowić 75% łącznej ceny inwestycji i nie może przekroczyć 11 250 zł (dla beneficjentów objętych podwyższonym poziomem dofinansowania). Koszt nowoczesnego kotła kondensacyjnego przystosowanego do modernizacji to około 7000 zł. Jak widać, maksymalna wielkość dotacji pokrywa koszt urządzenia z instalacją. Dofinansowanie obejmuje również koszt przyłącza gazowego, jeśli takowego nie ma na działce.

Jaki kocioł kondensacyjny do budynku modernizowanego?

Obecnie na rynku mamy do wyboru bardzo dużo gazowych kotłów kondensacyjnych, jednak tylko niektóre z nich idealnie sprawdzą się w przypadku modernizacji. Modernizacja najczęściej polega jedynie na wymianie kotła, bez wymiany instalacji, która z biegiem czasu ulega zanieczyszczeniu. Przed wymianą kotła zalecane jest więc płukanie instalacji, aby zanieczyszczenia nie dostały się do wymiennika i go nie zniszczyły. Do tego celu wykorzystuje się specjalne środki chemiczne do płukania i ochrony instalacji.

Ten zabieg nigdy nie przywróci kondycji instalacji do stanu pierwotnego, dlatego tak ważne jest, aby wybrać kocioł przeznaczony do modernizacji. Charakteryzują się one dużą pojemnością wodną, co pozwala uniknąć awarii również w przypadku napływu niewielkiej ilości zanieczyszczeń. Przykładem jest kocioł ecoVIT VKK o dużej pojemności wodnej (około 100 litrów). Jest to kocioł stojący, który dzięki swojej budowie nie wymaga sprzęgła hydraulicznego nawet w przypadku wielu obiegów grzewczych. W ten sposób oszczędzasz również na zakupie i eksploatacji pompy kotłowej.

Nie czekaj dłużej, umów się z autoryzowanym instalatorem i zainwestuj w nowoczesny kocioł kondensacyjny. Zadbaj o środowisko i zmniejsz koszty ogrzewania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read