Wiele osób planujących budowę zastanawia się nad wzniesieniem domu energooszczędnego. Jednocześnie nierzadko obawiają się one, że taka inwestycja będzie znacznie droższa, niż w przypadku obiektu zrealizowanego w tradycyjnej technologii. Tymczasem wystarczy wybrać odpowiedni projekt domu, zadbać o jego optymalną orientację względem stron świata oraz zastosować właściwe materiały, aby wznieść energooszczędny budynek w przystępnej cenie.
Wybór projektu domu energooszczędnego
W katalogu pracowni architektonicznej znajdziemy ciekawe projekty domów, na bazie których możemy zrealizować energooszczędny budynek mieszkalny. Wbrew obawom wielu inwestorów, takie obiekty są przystępne cenowo w budowie. Jest to podyktowane faktem wyeliminowania kosztownych elementów konstrukcji, takich jak wykusze, lukarny czy balkony, które sprzyjają ucieczce ciepła.
Projekt domu energooszczędnego przeważnie jest opracowany na planie kwadratu lub prostokąta oraz pokryty najczęściej dwuspadowym dachem. Budynki o takiej bryle są niedrogie podczas realizacji, a zarazem skutecznie zatrzymują ciepło we wnętrzu, umożliwiając obniżenie rachunków za ich ogrzewanie. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć koszt inwestycji, wybierzmy projekt, w którym kuchnia, łazienka i kotłownia będą zlokalizowane obok siebie. Dzięki temu do minimum ograniczymy długość instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz, jeśli będą miały wspólną ścianę, będziemy mogli zastosować jeden szyb kominowo-wentylacyjny.
Zastosowanie właściwych materiałów budowlanych
Jeśli chcemy wznieść niedrogi, energooszczędny dom, koniecznie zadbajmy o optymalny dobór materiałów. Nie sztuką jest kupić wyjątkowo gruby styropian czy czteroszybowe okna, jednak gdy zastosujemy w budynku wentylację grawitacyjną – w dużej mierze odpowiedzialną za ucieczkę ciepła – wydatek ten mniej się opłaci. Jeżeli poszukujemy oszczędności, wybierzmy raczej nieco tańszy materiał konstrukcyjny ścian, kupując za to lepszy jakościowo produkt izolacyjny – wełnę bądź styropian.
Pamiętajmy także o rachunku ekonomicznym. Dobierając samodzielnie najdroższe rozwiązania na wyrost, na zwrot poniesionych nakładów przyjdzie nam poczekać nawet kilkadziesiąt lat. Zdajmy się lepiej na wiedzę i doświadczenie specjalistów, którzy opracowali projekt domu energooszczędnego, wykorzystując w nim materiały o optymalnych parametrach i przystępnej cenie zakupu.
Orientacja budynku energooszczędnego względem stron świata
Planując budowę domu energooszczędnego, miejmy na uwadze jego właściwą orientację względem kierunków świata. Odpowiedni układ pomieszczeń pozwoli nam czerpać maksymalne korzyści z energii słonecznej, obniżając ogólny koszt utrzymania obiektu. Wybierzmy projekt domu, w którym strefa dzienna będzie zlokalizowana od strony południowo-zachodniej oraz zostanie wyposażona w okazałe przeszklenia. Umożliwi to naturalne ogrzanie oraz doświetlenie pomieszczeń, zmniejszając koszt opału i prądu. Część gospodarczą zaplanujmy od północy, natomiast sypialnie – od wschodu, gdzie każdego ranka powitają nas promienie słoneczne. Takie optymalne dopasowanie układu budynku względem stron świata nic nas nie kosztuje, a zarazem przyniesie nam pewne korzyści już w trakcie eksploatacji domu.
Wbrew powszechnie panującym opiniom, dom energooszczędny nie jest szczególnie drogi w budowie. Wyróżnia się bowiem prostą i tanią w realizacji bryłą, która umożliwia poczynienie pewnych oszczędności podczas wznoszenia ścian i wykonania pokrycia. Uzyskane w ten sposób fundusze możemy przeznaczyć na lepsze ocieplenie budynku czy system wentylacji mechanicznej, które to elementy zminimalizują jego zapotrzebowanie na ciepło. W konsekwencji koszt budowy domu energooszczędnego może być zbliżony do ceny realizacji standardowego obiektu mieszkalnego, przynosząc nam przy tym wymierne zyski w przyszłości.
Zdjęcie: Projekt domu Parterowy 1 z kolekcji Domy z wizją
Tekst sponsorowany: Projekty domu od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl