Strona głównaOGRÓDOgród w stylu Gaudiego – czyli jak stworzyć bajkowy klimat w swoim...

Ogród w stylu Gaudiego – czyli jak stworzyć bajkowy klimat w swoim ogrodzie

Jeśli jest coś co najlepiej odzwierciedla twórczość jednego z najsłynniejszych architektów w dziejach, jest to kościół Sagrada Familia, prezentujący się niczym stworzony z wypiętrzających się skał. Nie można zapomnieć również o prawdziwej wizytówce pracy artysty, czyli parku Guell w Barcelonie, który stał się nie tylko dziedzictwem UNESCO, jak wszystkie niezwykłe, bajkowe dzieła Gaudiego, ale również inspiracją do tworzenia ogrodów w tym stylu. Zatem, jak stworzyć bajkowy klimat w swoim ogrodzie?

Po pierwsze: budynek musi współgrać z ogrodem

Jeśli chcesz stworzyć bajkowy ogród w stylu Gaudiego, to musisz pamiętać, że ma to być ogród organiczny, gdzie otaczająca architektura współgra z przyrodą. Dlatego bardzo dobrym pomysłem będzie wykorzystanie roślin pnących na elewacji. Ściana porośnięta bluszczem prezentuje się świetnie i jest niczym wyjęta z baśni. Ponadto taki element pochłania zanieczyszczenia i sprawia, że nasze otoczenie jest zdrowsze, a zatem w ogrodzie chętniej się przebywa.

Po drugie: oczko wodne z mostkiem, czyli stwórz romantyczny efekt

Dla naszego krajobrazu bardzo charakterystyczne są niewielkie stawy często znajdujące się pośród lasów. Dlatego warto postawić na oczko wodne w ogrodzie. Wszak ogród w stylu Gaudiego ma współgrać z otaczającą przyrodą. Zatem trzeba zadbać nie tylko o stworzenie oczka, ale również dobrać do niego odpowiednie rośliny. Świetnie sprawdzą się lilie wodne. Kiedy zakwitają naprawdę pięknie się prezentują. Ponieważ zajmują sporo miejsca oczko wodne musi być odpowiednich rozmiarów. Należy je sadzić na głębokości od 30 do 90 cm, zatem należy zadbać by oczko było dość głębokie. Nad nim można zabudować mostek. Taki element sprawia, że ogród nabiera bajkowego charakteru.

Po trzecie: pergole, które stworzą bajkowy klimat

W ogrodzie w stylu Gaudiego warto umieścić również pergole. W parku Guell znajdują się liczne wykonane z błota groty i przejścia, które prezentują się niesamowicie. Ty zamiast takich elementów możesz postawić na pergole. Mogą być wykonane z metalu albo drewna. Oczywiście warto obsadzić ją bluszczem, a także różami pnącymi. W ten sposób całość będzie współgrać z elewacją, a ogród zachwyci każdego przechodnia. Jeśli chcesz, aby ogród przypominał ten słynny barceloński park, możesz zdecydować się na posadzenie palmy. Znajdziesz gatunki mrozoodporne, które możesz posadzić w swoim ogrodzie. Oczywiście możesz postawić na bajkowe rośliny występujące w umiarkowanym klimacie albo te, które dobrze się tu przyjmują. Możesz zdecydować się na dobrze czującą się w naszym klimacie, a jednocześnie zachwycającą różnorodnymi kolorami mimozę wstydliwą albo zachwycającą kwiatami trawę pampasową, którą możesz nabyć w sklepie ogrodniczym Euro ogród. Mimoza wstydliwa może mieć zielony, fioletowy lub niebieski kolor, dlatego będzie wyróżniać się swoim niezwykłym pokrojem. Świetnie uzupełnią taką aranżację krzewy Budlei Dawida. Można zdecydować się na trzy kolory: biały, fioletowy i niebieski. Obok takiego ogrodu nie można przejść obojętnie. Oczywiście wymaga on również sporo pracy. Wszak krzew trzeba przycinać, nawozić i podlewać, jednak efekt warto jest włożonej pracy.

Po czwarte: altana, ławki i dekoracje

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o elementach małej architektury, które sprawdzą się w ogrodzie w stylu Gaudiego. Poza wspomnianymi pergolami, warto postawić w nim altanę ogrodową. Dzięki temu będzie można miło spędzić czas, wśród otaczającej kwitnącej przyrody. Pomiędzy bylinami czy krzewami można postawić huśtawkę ogrodową, która sprawi, że ogród będzie jeszcze piękniejszy. Sprawdzą się także ławki, warto postawić na drewniane. Można wybrać formy rzeźbione o zaokrąglonych kształtach. Wszak tak wyglądały budynki charakterystyczne dla Gaudiego. Pomiędzy nasadzeniami warto rozmieścić małe latarenki, które dodadzą aranżacji przytulności.

Wbrew pozorom stworzenie bajkowego ogrodu nie będzie trudne. Jeśli chcesz, by Twój ogród prezentował się tak przez cały rok, musisz postawić na rośliny mrozodporne o dekoracyjnych liściach. Powinien być zaaranżowany w sposób, który pokazuje, że żyjesz w symbiozie z naturą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read