Strona głównaAGDOczyszczacz powietrza na smog

Oczyszczacz powietrza na smog

Zgodnie z raportem szwajcarskiej platformy monitoringu powietrza IQAir, na 100 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, aż 29 znajduje się w Polsce. W województwie zachodniopomorskim statystycznie przez 20 dni w roku ma miejsce dobowe przekroczenie normy toksycznego pyłu PM10 – to czterokrotnie mniejszy wynik niż np. w województwie małopolskim, ale ta liczba z roku na rok niestety rośnie.

Cichy zabójca

Smog to toksyczna mieszanka związków chemicznych i pyłów zawieszonych, wśród których prym wiodą te o średnicy 2,5 i 10 mikrometrów. Za ich powstanie odpowiada przede wszystkim działalność człowieka – palenie w piecach, poruszanie się samochodami, dym z fabryk. Skutki tych działań są widoczne gołym okiem, stąd też nazwa zjawiska smog, która powstała z połączenia angielskich słów smoke i fog, tzn. dym i mgła. Jednak smog to nie tylko smętny widok z okna, a przede wszystkim bardzo poważne skutki dla naszego zdrowia i życia. Długa ekspozycja na zawarte w nim toksyny ma wpływ na:

  • mózg,
  • serce,
  • układ oddechowy,
  • układ krwionośny,
  • układ rozrodczy.

Powiązanie smogu z częstszymi zawałami, udarami, nadciśnieniem czy nowotworami płuc jest udowodnione naukowo i powszechnie znane. Jednak lekarze od wielu lat badają również związek zanieczyszczonego powietrza m.in. z rozwojem choroby Alzheimera, bezpłodnością, przedwczesnymi porodami, czy nawet obniżeniem IQ u kolejnych pokoleń.

Najbardziej wstrząsające dane dotyczą jednak liczby zgonów – rocznie z powodu smogu umiera przedwcześnie ok. 45 tys. Polaków.

Jak chronić się przed smogiem?

Trudno jest unikać zanieczyszczeń będąc na zewnątrz, jednak można zrobić wszystko, by chociaż w domu móc odetchnąć świeżym powietrzem. Na jego jakość wpłynie oczyszczacz powietrza, który usunie nie tylko pyły z zewnątrz, ale i alergeny obecne w pomieszczeniu, np. unoszący się kurz.

Gwarancją wysokiego poziomu filtracji pyłów zawieszonych zawartych w smogu jest filtr HEPA, który dzięki polimerowym włóknom wychwytuje mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń. By skutecznie z nimi walczyć, urządzenie powinno mieć również dużą wydajność i sprawnie działający tryb automatyczny – te cechy posiadają oczyszczacze powietrza marki Klarta.

  • Klarta Forste 3

Ten model pracuje w czterech prędkościach – na najwyższej, wskaźnik CADR (objętość powietrza oczyszczonego w ciągu godziny przez urządzenie z systemem filtrującym) dla pyłów PM2.5 wynosi 300 m³/h. Z tego względu urządzenie jest polecane do pomieszczeń o powierzchni maks. 40 m². Dużą zaletą modelu jest jego cicha praca, dzięki czemu może być używany również nocą, nie zakłócając przy tym snu. Aktualne ceny i opinie można znaleźć tutaj: Klarta Forste 3.

  • Klarta Stor

Model idealny do dużych (maks. 80 m²), otwartych przestrzeni. Skutecznie walczy nie tylko ze smogiem, ale i alergenami, bakteriami i wirusami. Klarta Stor również pracuje w czterech prędkościach – na najwyższej, wskaźnik CADR dla pyłów PM2.5 wynosi 580 m³/h. W trybie cichym oczyszczacz pobiera zaledwie 8 W energii, jest zatem przyjazny dla środowiska i domowego budżetu, a niski poziom hałasu sprawia, że urządzenie może być używane nawet w sypialni.

Oczyszczone powietrze pozwala organizmowi zregenerować się w naturalny sposób i oczyścić drogi oddechowe w trakcie snu, a eliminacja pyłów i alergenów z pomieszczeń wpływa na poprawę komfortu życia alergików, minimalizując reakcje astmatyczne.

Korzystanie z oczyszczacza powietrza pomaga również chronić się przed zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi z powietrza oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Źródła:

  • https://300gospodarka.pl/news/raport-29-ze-100-najbardziej-zanieczyszczonych-miast-europy-jest-w-polsce
  • http://01-2019.biuletynrpo.wzp.pl/2019/02/18/odetchnac-czystszym-powietrzem/
  • http://healpolska.pl/zanieczyszczenie-srodowiska-a-zdrowie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read