Strona głównaARANŻACJECo warto wiedzieć o listwach przypodłogowych?

Co warto wiedzieć o listwach przypodłogowych?

Jeśli planujemy zakup paneli podłogowych, nie możemy zapomnieć, że wyłącznie ten element nie wystarczy nam, aby całkowicie wykończyć nasze wymarzoną podłogę. Równie istotne oraz ważne będą listwy przypodłogowe, które również wpłyną na wygląd naszego pomieszczenia. Na jaki materiał należy postawić, aby były one odpowiednio mocne? Jaki kolor dopasować do naszego wnętrza? Jak się okazuje, są to dość trudne pytania, które zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź na nie i inne możecie znaleźć właśnie w tym artykule.

Jak to wygląda?

Jak się okazuje, listwy przypodłogowe to niezwykle często pomijany element. Dlaczego? Jest to między innymi spowodowane pośpiechem, jaki panuje w czasie remontu. Wbrew pozorom jest to bardzo duży błąd, ponieważ to one bardzo często decydują o pozytywnym lub negatywnym odbiorze konkretnego wnętrza. Nie możemy także zapomnieć, że listwy przypodłogowe pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Dlatego, zanim wybierzemy je w pośpiechu, warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić, aby uniknąć niechcianego efektu.

Jaki materiał na listwy przypodłogowe jest najlepszy?

Za solidne listwy przypodłogowe dobrej jakości uznaje się te, które produkuje się z MDF. Żadne dziecko czy zwierzę domowe nie jest w stanie ich zniszczyć. Co więcej, w ich wypadku nie spotkamy się z problemem, jakim jest wyginanie się. Oczywiście nie ma nic za darmo, dlatego to rozwiązanie jest znacznie droższe niż alternatywa, jaką są listwy wykonane z popularnego PCV. Zarówno jedne, jak i drugie listwy przypodłogowe dostępne są w bardzo szerokiej ofercie producentów. Bez większego problemu jesteśmy w stanie dobrać je do koloru naszej podłogi, a pod każdym z paneli możemy ukryć kable, które bardzo często psują estetykę całego pokoju. Wybór listwy przypodłogowej powinniśmy odpowiednio dopasować do swojego budżetu. Nie możemy zapomnieć, że jest to inwestycja na długie lata. Listwa MDF może okazać się nawet dwa razy droższa, od alternatywnej wersji z PCV. Cechuje się ona jednak znacznie większą wytrzymałością, dlatego warto rozważyć obie możliwości i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar listwy przypodłogowej?

Ogólnie rzecz biorąc zasada, jaką należy kierować się w czasie doboru szerokości konkretnej listwy przypodłogowej, nie należy do najtrudniejszych. Im węższy będzie konkretny produkt, tym prawdopodobnie będzie po prostu tańszy. Nie ma co się oszukiwać, szersze listwy są znacznie bardziej eleganckie oraz dekoracyjne. W związku z tym, jeśli chcemy, aby efekt wykończenia naszego wnętrza był wyrazisty oraz znacznie bardziej gustowny niż klasyczne rozwiązania, warto zdecydować się na szerszą listwę. Takie wykończenia najczęściej spotykamy we wnętrzach, w których został zastosowany styl glamour lub prowansalski.

Tam, gdzie mamy do czynienia z minimalizmem oraz tak zwanym stylem modernistycznym, bez większego problemu możemy wykorzystać wąskie listwy, które nie będą zwracały szczególnej uwagi naszych gości. Jest to równie ciekawe rozwiązania, jak wyżej wymienione, wszystko jest zależne od naszych prywatnych preferencji.

Nie możemy także zapomnieć o grubości konkretnej listwy przypodłogowej. Szersze rozwiązania pozwoli nam na dokładne wykończenie przestrzeni, które dzieli ścianę od paneli. Takie działanie pozwoli nam na walkę z przenikającym kurzem oraz zabrudzeniami. Standardowa listwa przypodłogowa wykonana z mdf to np. Lagrus Classic r10

Dopasowanie kolorystyczne

Najprostszą zasadą, jaką możemy się kierować, aby zachować ład oraz harmonię w pomieszczeniu, jest po prostu wykorzystywanie materiałów ze zbliżonej do siebie barwy kolorystycznej. Właśnie dlatego świetnym połączeniem będzie wybranie podłogowego panelu w dokładnie tym samym kolorze co nasza listwa przypodłogowa. Nie powinno nam to sprawić zbyt wielu trudności, kiedy w czasie wyboru podłogi stawiamy na polskie gatunki drzew. Znacznie więcej problemów może pojawić się, kiedy nasza podłoga będzie wykreowana w drewnie pochodzącym z nieco egzotycznych drzew. Wtedy bardzo trudno znaleźć listwy, które będą miały swoje kolorystyczne odzwierciedlenie w takich barwach. W związku z tym, przed zakupem konkretnego materiału na naszą podłogę, warto upewnić się, że dany producent będzie nam także w stanie zaoferować listwę o takim samym lub zbliżonym kolorze.

Dlaczego nasza listwa przypodłogowa powinna być podobna do podłogi? Taki zestaw wygląda przede wszystkim spójnie oraz elegancko. Warto także wspomnieć, że dzięki takiemu połączeniu, będziemy w stanie optycznie zwiększyć niewielkie przestrzenie.

Podsumowanie

Jeśli chcemy wykończyć naszą podłogę oraz nie nadwyrężyć zbytnio naszego budżetu, należy postawić na panele, które cechują się wysoką klasą ścieralności, jednak z klasycznej palety kolorystycznej. Bez większego problemu będziemy w stanie do niej dobrać listwy przypodłogowe PCV. Osoby, których budżet jest nieco większy, mogą wybrać dowolny materiał na podłogę, a całość uzupełnić listami wyprodukowanymi z wykorzystaniem MDF. Jest to znacznie bardziej wytrzymałe rozwiązanie, które w domu, gdzie przebywają zwierzęta domowe czy dzieci mogą być idealnym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read