Popularność nowych źródeł ciepła nie maleje. Rosnące ceny konwencjonalnego ogrzewania, opartego na gazie, oleju czy węglu sprawiają bowiem, że coraz więcej Polaków szuka wydajniejszego, tańszego sposobu na ogrzewanie wody użytkowej oraz pomieszczeń. Dotyczy to również nowoczesnego budownictwa inteligentnego, cieszącego się u nas coraz większym uznaniem. Wygoda tego rozwiązania sprawia, że możliwe staje się lepsze dostosowanie warunków panujących we wnętrzu domu do naszych potrzeb. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat ogrzewania w takich budynkach?
Odnawialne źródła energii cieplnej i pompy z nich korzystające
Nowoczesne pompy ciepła to znakomite rozwiązanie dla wszystkich osób chcących obniżyć swoje opłaty za prąd. By ocieplić pomieszczenia, można wykorzystać energię pozyskiwaną z natury. Źródłem odnawialnym może być na przykład ciepło gruntowe, woda ze specjalnie przygotowanej studni lub powietrze.
Nowoczesne ogrzewanie odznacza się równie wysokim stopniem skuteczności, co tradycyjne instalacje kotłowe. Nie ma tu więc mowy o żadnych półśrodkach, mających na celu obniżyć jedynie wydatki. Należy jednak pamiętać, że typ pompy powinien być dostosowany do konkretnego obiektu, aby możliwe było jak najskuteczniejsze pozyskiwanie energii cieplnej.
Koszty eksploatacji pomp ciepła
Niewątpliwym atutem oszczędnego ogrzewania z wykorzystaniem pomp są także niskie koszty eksploatacji. Są one nawet o kilkadziesiąt procent niższe niż w przypadku zwykłych instalacji. Mniejsze jest tu również samo zużycie prądu podczas pobierania ciepła. W połączeniu z inteligentnymi termostatami instalowanymi w obiektach Smart Building daje nam to najlepsze możliwe zoptymalizowanie wydatków na energię.
Pompy ciepła są przy tym urządzeniami bardzo wytrzymałymi. Wykonane przy użyciu nowoczesnych technologii komponenty zapewniają im bowiem nawet 25–30 lat bezawaryjnej pracy. W efekcie nie wymagają one zbyt częstych prac konserwacyjnych. Ich wydajność utrzymuje się jednocześnie na jednolitym poziomie, bez względu na porę roku.
Ogrzewanie a energia słoneczna
Panele fotowoltaiczne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych w inteligentnych budynkach. To właśnie dzięki nim możliwe staje się znaczne obniżenie opłat za prąd, a także uniezależnienie się od dostawców energii. Nie dziwi więc fakt, że właściciele domów energooszczędnych coraz częściej myślą nad pogodzeniem tej formy zasilania z ogrzewaniem.
Fotowoltaika pozwala na optymalne zasilanie pomp ciepła, dzięki czemu nasz dom staje się praktycznie w stu procentach niezależny energetycznie. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd sprawia, że nie musimy rozbudowywać instalacji w celu zasilenia wszystkich wykorzystywanych przez nas sprzętów.
Energię słoneczną możemy także wykorzystać, stosując kolektory słoneczne. Instalacja opracowana przez doświadczonego specjalistę umożliwi nam skuteczne ogrzewanie wody użytkowej i pomieszczeń. Podobnie jak same panele słoneczne, także i kolektory odznaczają się znakomitą wytrzymałością oraz skutecznością przez cały rok.
Sterowanie ogrzewaniem
Systemy umożliwiające oszczędne ogrzewanie to również ogromna wygoda eksploatacji. Urządzenia sterownicze możemy bowiem sparować z inteligentnymi czujnikami, monitorującymi aktualne warunki pogodowe. Dzięki temu ogrzewanie w Smart Building dostosuje się do rzeczywistych potrzeb, zapobiegając nadmiernemu zużyciu energii elektrycznej i cieplnej. Inteligentne sterowniki ciepła mogą być też obsługiwane za pośrednictwem specjalnych aplikacji, pozwalając na przykład na włączenie ogrzewania, gdy dopiero szykujemy się do wyjścia z pracy.
Istota prawidłowego projektu
Instalacje oparte na nowych źródłach ciepła wymagają od nas umiejętnego rozplanowania całego przedsięwzięcia. Dotyczy to w szczególności inteligentnych domów, odznaczających się złożoną architekturą instalacji. Inwestycja tego typu powinna być opracowana z myślą nie o oszczędnościach, a zapewnieniu komfortu nam i naszym bliskim. Z tego powodu montaż urządzeń grzewczych oraz przygotowanie izolacji powinniśmy zlecić renomowanym firmom, istniejącym na rynku już od dłuższego czasu. Da nam to wówczas pełną gwarancję, że zakupione sprzęty będą działać prawidłowo, zaś koszty projektu stopniowo się zwrócą.