Strona głównaWARSZTATOświetlenie do ciągnika – rodzaje lamp w maszynie rolniczej

Oświetlenie do ciągnika – rodzaje lamp w maszynie rolniczej

Maszyny rolnicze stanowią podstawę pracy nie tylko w gospodarstwie, ale także w przestrzeni publicznej. Ciągnik bardzo często stosowany jest przy wykonywaniu prac ziemnych czy wywożeniu skoszonej trawy bądź liści. Oświetlenie do ciągnika jest wyposażeniem niezbędnym, bowiem zapewnia bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, ale także pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.

Dlaczego oświetlenie dla traktora jest ważne?

Zastosowanie odpowiednich lamp w pojazdach poruszających się po drogach jest konieczne, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i przepisów o ruchu drogowym. Oznakowanie pojazdu znacznie ułatwia jazdę, szczególnie w ciemności lub podczas trudnych warunków drogowych – mgły, opadów deszczu, gradu czy śniegu. Lampy wyróżniają pojazd na drodze, sygnalizując jednocześnie wykonywanie manewrów przez kierowcę.

W jakie lampy wyposażyć należy ciągnik?

Traktor to maszyna wyjątkowa, znacznie różniąca się konstrukcją od innych pojazdów. Ze względu na solidną i wytrzymałą budowę jest w stanie poradzić sobie nawet w wymagających warunkach. Ciągnik stosowany jest zatem w gospodarstwach rolnych, przede wszystkim do pracy w polu – np. w połączeniu z innym urządzeniami. Oświetlenie do ciągnika składa się z świateł mijania, lamp hamowania „stop”, świateł pozycyjnych oraz kierunkowskazów. Oczywiście bardzo ważne jest wyposażenie maszyny także w światła awaryjne. Kluczowe znaczenie ma właściwe rozmieszenie lamp, tak aby nie oślepiały one pozostałych uczestników ruchu drogowego. Uwagę zwrócić należy także na moc oświetlenia, bowiem lampy świecić muszą w ten sam sposób. Żarówki reflektorów należy zatem ustawić w odległości, jak najbardziej do siebie zbliżonej. Niezależnie od rodzaju pojazdu, każdy z nich musi być wzbogacony o oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Jeżeli natomiast szerokość traktora przekracza 2,1 m, dodatkowo posiadać on musi światła obrysowe.

Akcesoria elektryczne dla maszyn rolniczych

Elektronika dla ciągnika zapewnia właściwy przepływ prądu w maszynie rolniczej. Akcesoria elektryczne wpływają zatem na bezpieczeństwo kierowcy. W kategorię elektroniki wpisuje się wiele akcesoriów, w które zaopatrzyć należy się u renomowanego sprzedawcy – np. w sklepie Kamar. Najczęściej niezbędnymi elementami okazać się mogą adaptery, odłączniki, prostowniki, przełączniki (kierunkowskazów, rozrusznika, sygnału, świateł), przetwornice, puszki elektryczne, sygnały dźwiękowe, zaciski akumulatora, gniazda, oprawki żarówki, przewody rozruchowe, stacyjki, wtyczki czy złącza konektorowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read