Strona głównaBUDOWAPrzepisy a odległość budynku od granicy działki

Przepisy a odległość budynku od granicy działki

Budowa ogrodzenia działki to jeden z końcowych etapów wznoszenia domu lub budynku pożytku publicznego. Czy i gdzie należy to zgłosić oraz jaka powinna wynosić minimalna odległość budynku od granicy działki?

Nie zawsze zgłaszanie budowy ogrodzenia jest konieczne

Obecnie złagodzone przepisy budowlane nie wymagają od inwestora składania dokumentów do właściwego urzędu w sytuacji, w której chce on wybudować ogrodzenie. Dotyczy to zarówno ogrodzenia znajdującego się od strony jezdni, jak i graniczącego z inną działką czy miejscem publicznym.

Zgłaszanie budowy ogrodzenia konieczne jest w kilku wypadkach. Dotyczy to ogrodzeń powyżej 2,2 metra (te należy zgłaszać z projektem budowy) oraz w sytuacji, w której ogrodzenie jest budowana na rogu skrzyżowania. Wówczas właściwy urząd może zakwestionować wysokość ogrodzenia ze względu np. na ograniczoną widoczność, na którą mogą skarżyć się kierowcy. Dodatkowym faktem, który zmusza do zgłaszania budowy ogrodzenia, jest znaczna różnica poziomów między terenami, które płot będzie rozdzielał. Poza tym budowane ogrodzenia nie może mieć ostrych krawędzi czy zamontowanego drutu kolczastego, jeśli jego wysokość wynosi 1,8 metra i więcej.

Ogrodzenie budowy jest natomiast obowiązkowe ze względów bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że musi mieć ono przynajmniej 1,5 metra wysokości. Ponadto należy je wybudować na swoim terenie, tj. nie na granicy działki. W przypadku dużych terenów ogrodzenie nie musi obiegać go w całości, lecz budowa ogrodzenia może być ograniczona do samego obiektu. Jeżeli chodzi o ogrodzenie tymczasowe budowy, to także nie trzeba go oficjalnie zgłaszać, o ile wyżej wymienione warunki są spełnione.

Ile powinna wynosić odległość budynku od granicy działki?

Głównym przepisem, który reguluje odległość budynku od granicy działki, jest § 12 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W tym akcie prawnym znajdują się następujące wytyczne: w przypadku budynku, którego okna i drzwi są skierowane w stronę granicy działki, odległość budynku od ogrodzenia musi wynosić co najmniej 4 metry. Gdy mówimy o części budynku, która nie ma żadnych okien czy drzwi, jego odległość może wynieść nie mniej niż 3 metry. W niektórych przypadkach odległość budynku od granicy działki może wynieść do 1,5 metra. Jest tak w sytuacji, jeżeli pozwala na to plan zagospodarowania terenu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read