Strona głównaPORADYKosztorys remontu mieszkania – jak do tego podejść?

Kosztorys remontu mieszkania – jak do tego podejść?

Stan Twojego mieszkania pozostawia wiele do życzenia, w związku z czym konieczny jest kompleksowy remont? A może właśnie zakupiłeś lokal w stanie deweloperskim, chcąc w pełni samodzielnie go wykończyć? Tak szeroko zakrojona renowacja wymaga nie tylko dużych nakładów pracy i czasu, ale także sporządzenia kosztorysu. Tylko dzięki temu będzie wiadomo, jak wiele musisz zainwestować, by mieszkanie rzeczywiście wyglądało jak to wymarzone. Jak zatem stworzyć kosztorys i co w nim uwzględnić?

Remont mieszkania – czy warto skorzystać z pomocy architekta?

Wielu osobom się wydaje, że fachowe porady architekta są przydatne głównie wtedy, kiedy cały budynek powstaje od podstaw, w związku z czym trzeba ustalić jego projekt i tak podstawowe elementy, jak chociażby rozmieszczenie pomieszczeń. W trakcie remontu zaś głównie korzystamy z naszych własnych zdolności do planowania, dlatego o wielu kwestiach decydujemy na własną rękę.

Remontując jednak mieszkanie od podstaw, zdecydowanie warto rozważyć pomoc architekta. Nie mając żadnego doświadczenia w projektowaniu i urządzaniu wnętrz, możemy ulec idealnej wizji, która jednak w praktyce nie będzie miała wiele wspólnego z rzeczywistością i narazi nas na dodatkowe koszta bądź zmusi do zastosowania awaryjnego, alternatywnego rozwiązania. Korzystając z usług specjalisty, zyskujemy pewność, że cała inwestycja przebiegnie zgodnie z planem.

Fachowiec z pewnością pomoże nam w zoptymalizowaniu wszelkich kosztów. O tym, dlaczego warto się zwrócić o pomoc do profesjonalisty, można przeczytać w artykule na kobiecefinanse.pl.

Kosztorys remontu mieszkania – od czego zacząć?

Każdy kosztorys powinien na samym wstępie uwzględnić rozmiar poszczególnych pomieszczeń. Metraż to jeden z głównych czynników, który decyduje o tym, jak wiele materiału oraz jaką sumę musimy przeznaczyć na wyremontowanie danego pokoju. Obliczanie kosztów należy też zacząć od tych miejsc, które będą najbardziej kosztowne i problematyczne – zazwyczaj są to kuchnia oraz łazienka, które, nawet jeśli są niewielkich rozmiarów, wymagają bardziej czasochłonnych i żmudnych prac.

Później należy też zwrócić uwagę na to, na jakim wykończeniu nam zależy. Czy chcemy zastosować ekonomiczne, łatwo dostępne materiały, czy też stawiamy na styl luksusowy, który wymaga wykorzystania niecodziennych, wysokiej jakości tworzyw? A może w mieszkaniu konieczne jest dokonanie przebudowy, by rzeczywiście lokal był zgodny z naszymi preferencjami? Wszystko to musi zostać wpisane do kosztorysu.

Czego w żadnym wypadku nie może zabraknąć w kosztorysie?

Poprawnie sporządzony kosztorys uwzględnia koszty wszystkich etapów remontu z wyszczególnieniem prac, które muszą zostać wykonane. Im bardziej szczegółowy plan, tym mniejsze szanse na popełnienie błędów i tym samym ryzyka wydania kolejnych pieniędzy.

Pełne kosztorysy zazwyczaj zawierają zużycie nakładów RMS, w które wlicza się następujące elementy:

  • robocizna – czyli opisanie konkretnych czynności, jakie muszą zostać podjęte przez fachowców. Mowa tu chociażby o układaniu paneli, gipsowaniu ścian itp. Zazwyczaj przeznacza się na to określoną liczbę godzin bądź po prostu odhacza kolejne punkty w trakcie realizacji inwestycji;
  • materiały – dotyczy to zarówno tworzyw służących do wykończenia, jak i wszelkich materiałów wykorzystywanych podczas podstawowych prac remontowych, takich jak szpachla, folie zabezpieczające itd.;
  • sprzęt i jego eksploatacja – wiertarki, wkrętarki i wszystkie inne urządzenia, które są niezbędne podczas remontu.

Ponieważ wszystkie te elementy mogą przełożyć się na dość pokaźną łączną sumę, przed rozpoczęciem inwestycji warto się zastanowić, w jaki sposób najlepiej sfinansować remont mieszkania. Zazwyczaj rozważany jest kredyt hipoteczny lub pożyczka gotówkowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read