Nakrycie stołu wielkanocnego jest kluczowym elementem przygotowań do uroczystego świątecznego śniadania. Zastanawiasz się nad wyborem zastawy? Zobacz nasze sposoby na stworzenie gustownej i nietuzinkowej aranżacji.
Stół zastawiony na bogato
Wielkanocne śniadanie i obiad to długo wyczekiwany koniec Wielkiego Postu oraz prawdziwa uczta… również dla oka. Nakrycie stołu świątecznego jest znakomitą okazją, by uczynić zadość naszej miłości do dekoracji. Zamiast gładkiego białego obrusu wykorzystajmy taki wykonany z grubej srebrzystoszarej tkaniny z tłoczonym florystycznym wzorem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprosić do stołu jeszcze więcej koloru i zdecydować się na piękny obrus z motywem kolorowych kwiatów, np. różowych lub błękitnych róż. Na dekoracyjnym tle gustownie zaprezentuje się biały komplet obiadowy ze złoconym bądź posrebrzanym rantem.
Pamiętajmy też o drobnych, lecz ważnych szczegółach, takich jak pierścienie na serwetki, ozdobione np. białymi koralikami. Jeśli mamy w rodzinie małe dzieci, warto zainwestować także w obciążniki do obrusów w kształcie perełek – elegancki i praktyczny gadżet, który ocali zastawę w kryzysowej sytuacji. Na stole wielkanocnym w stylu maksymalistycznym nie może zabraknąć ogromnego bukietu świeżych kwiatów, najlepiej róż w zestawie z wiosennymi tulipanami. Na oprawę dla żywej dekoracji wybierzmy klasyczny wazon ceramiczny w odcieniu zgaszonego różu albo model w stylu glamour z falowanym brzegiem. Kompozycję uzupełnią urocze świeczniki na podgrzewacze zapachowe tealight w kształcie kwiatów.
Świąteczny minimalizm
Dekorowanie wielkanocnego stołu to spore wyzwanie aranżacyjne. Jeśli jesteśmy zwolennikami rozwiązań praktycznych, a od ozdób bardziej cenimy wolną przestrzeń i porządek, postawmy na minimalizm. Możemy ograniczyć liczbę dodatków i wciąż uzyskamy rewelacyjny efekt wizualny. Wystarczy zainwestować w stylizację na wysoki połysk.
Na stole połóżmy gładki obrus z satynowym wykończeniem – biały albo szary. Tego typu modele posiadają warstwę plamoodporną, dzięki czemu łatwo utrzymać je w nienagannym stanie. Do tego dobierzmy okrągłe, błyszczące, srebrne podkładki pod talerze. Jeśli chcemy dodać kompozycji więcej wyrazu, pomogą nam w tym asymetryczne podkładki ażurowe. Całości niech dopełnią ponadczasowe białe talerze i talerzyki na ciasto oraz dobrane do nich białe filiżanki, mlecznik, cukiernica i czajniczek – koniecznie w pakiecie ze srebrnymi sztućcami i takim samym metalicznie połyskującym wazonem.
Wielkanoc w odsłonie nowoczesnej
W nowoczesnej aranżacji świątecznego stołu główną rolę odgrywają obrus i zastawa. Jeśli mamy stół z drewnianym blatem, warto go odsłonić. Połóżmy jedynie wąski bieżnik w wiosennym soczyście zielonym kolorze albo taki z odważnym geometrycznym wzorem – świetnie sprawdzą się krata albo romby, najlepiej w kontrastowej czerni i bieli. Lepszy wydaje się drugi wariant? Pobawmy się zatem kolorem, wybierając zastawę. Komplet obiadowy w wyrazistym odcieniu nada kompozycji nowoczesny sznyt. Nie bójmy się nieoczywistych barw, takich jak głęboki granat albo turkus, które będą fantastycznie komponować się z bukietem żółtych żonkili. Kwiaty włóżmy do smukłego matowego wazonu w kształcie tuby.
Oryginalna aranżacja w stylu eko
Wielkanoc wiąże się z nadejściem wiosny i triumfalnym przebudzeniem natury z zimowego snu. Aby poczuć ten radosny nastrój podczas świątecznego śniadania, nakryjmy do stołu w stylu eko. Wybierajmy naturalne materiały. Lniany obrus w szerokie pasy i drewniane naczynia do serwowania to podstawa. W prostym wazonie z bezbarwnego szkła umieśćmy samodzielnie wykonaną kompozycję z wiosennych kwiatów: żółte i czerwone tulipany, żonkile, narcyzy i szafirki mogą być poprzetykane wierzbowymi gałązkami z puszystymi baziami. Jako dekoracja stołu świetnie sprawdzi się także gniazdko z bukszpanu i przepiórczych jajeczek. W takiej feerii barw najlepiej odnajdzie się uniwersalna biała zastawa, a żeby nie prezentowała się nudno, obok każdego talerza połóżmy lnianą serwetkę ujętą w złoty pierścień z motywem owada. Zachwyt gości – gwarantowany!