Strona głównaPORADYHaft diamentowy – jak zacząć przygodę z tym rękodziełem?

Haft diamentowy – jak zacząć przygodę z tym rękodziełem?

Robótki ręczne to doskonały sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Rękodzieło pomaga również zredukować poziom stresu i odprężyć się po ciężkim dniu. Własnoręcznie wykonane dzieło może również stanowić oryginalną ozdobę lub prezent od serca. Jednym z ciekawszych sposobów uprawiania rękodzieła jest haft diamentowy. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie jest haft diamentowy i jak zacząć go układać.

Czym jest haft diamentowy?

Haft diamentowy inaczej zwany jest mozaiką diamentową lub obrazem diamentowym. Jest to stosunkowo nowy i interesujący kierunek rękodzielniczy. Polega on na umiejętnym układaniu kryształków według określonego schematu. Po ułożeniu otrzymujemy zachwycający, trójwymiarowy obraz. Jest to, można powiedzieć, współczesna wersja starożytnych mozaik. Przypomnijmy, że ich historia liczy już tysiące lat! Mozaikę znali już starożytni Babilończycy i Rzymianie. Znana nam dzisiaj mozaika diamentowa została zaś wymyślona w Chinach.

Od czego zacząć przygodę z haftem diamentowym?

Pierwszym krokiem będzie zakupienie zestawu do wyklejania Twojej mozaiki diamentowej. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych obrazów do haftowania diamentowego w różnych formatach. Może masz ochotę na obrazek ze zwierzątkami, a może wolisz ten z pięknym krajobrazem? Znajdziesz je na przykład w tym sklepie internetowym: https://domzpaneli.pl/pl/c/DIAMOND-PAINTING-HAFT-DIAMENTOWY/35.

W skład zestawu do haftowania diamentowego wchodzą: pokryte warstwą kleju płótno do wyklejania, kolorowe okrągłe lub kwadratowe koraliki, tacka do koralików, rysiki do wybierania i przyklejania kryształków, suchy klej oraz woreczki strunowe do koralików, czyli wszystko to, co potrzebne do wykonania mozaiki diamentowej!

Haft diamentowy – jak go ułożyć?

Kiedy w rękach mamy już swój zestaw do układania mozaiki diamentowej, wystarczy nam już tylko trochę wolnego czasu i miejsca na stole. Możemy zabrać się do rękodzieła. Jak to zrobić?

Krok 1 – przygotuj swoje miejsce pracy

Najlepiej, abyś usiadł przy stole albo ławie. Układanie haftu diamentowego będzie wtedy znacznie wygodniejsze. Rozpakuj swój zestaw i sprawdź, czy posiada wszystkie potrzebne elementy.

Krok 2 – czas na płótno!

Zestaw do haftowania posiada płótno pokryte warstwą mocnego kleju. Najprawdopodobniej jest ono zabezpieczone folią ochronną. Odsłoń delikatnie część folii. Powierzchnia płótna w odsłoniętym miejscu powinna być lepka.

Krok 3 – czar koralików

Na pewno zauważyłeś już, że całe płótno podzielone jest na małe kwadraciki, na których widnieją cyfry i symbole. Odpowiadają one kolorom kryształków, które masz położyć w danym miejscu. Sprawdź więc, jaki symbol widać na odsłoniętej przez Ciebie części i wybierz odpowiedni kolor koralików – korzystając z legendy, która znajduje się przy obrazku. Najwygodniej będzie wysypać je na specjalną tackę. Pamiętaj, że kryształki powinny być układane wypukłą częścią do góry.

Krok 4 – wyklejanie!

Teraz pozostało Ci tylko rozpocząć zabawę! Nie martw się, to wcale nie jest trudne. Wystarczy, że zamoczysz lekko końcówkę pęsety w kleju, weźmiesz właściwy koralik i ułożysz go w odpowiednim miejscu. Postępuj zgodnie ze schematem na płótnie. Dzięki temu na pewno się nie pomylisz! A w razie pomyłki po prostu odklej pęsetą kryształek i przyklej go w innym miejscu. Po przyklejeniu wszystkich koralików dociśnij całość, np. za pomocą dużej książki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie kryształki mocno się trzymają.

Haft diamentowy to wyjątkowa pasja. Dzięki niej możesz odprężyć się po ciężkim dniu, nie myśleć o niczym, a przy tym stworzyć coś naprawdę pięknego. Niech Twój obraz wykonany metodą mozaiki diamentowej ozdobi ścianę w salonie czy sypialni i zachwyca każdego, kto na niego spojrzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read