Jakość powietrza w większości polskich miastach przekracza dopuszczalne normy. Dlatego nie może wcale dziwić, że władze starają się walczyć z takim stanem rzeczy. Ustawa antysmogowa, lokalne uchwały mają sprawić, że jakość powietrza ulegnie polepszeniu. Jak wygląda obecnie sytuacja prawna w Polsce odnośnie korzystania z różnego rodzaju urządzeń generujących ciepło? Dlaczego odchodzi się od pewnych paliw grzewczych? Dlaczego kominek elektryczny wydaje się być znakomitą alternatywą dla tradycyjnych kominków?
Walka ze smogiem, czyli ustawa antysmogowa
Od 5 lat w Polsce funkcjonuje ustawa antysmogowa. (Więcej informacji na temat zakazów palenia w kominku opalanym drewnem) Jej podstawą jest jednak możliwość formowania lokalnych przepisów przez władze samorządowe. Każdy ma możliwość dostosowania narzędzi dotyczących walki ze smogiem pod własne potrzeby. Nie można jednak zapominać, iż ustawa antysmogowa pozwoliła wyeliminować kiepskiej jakości paliwa grzewcze, na czele z mułem węglowym i węglem brunatnym. Kraków wykorzystując zapisy tejże ustawy, od roku zakazuje palenia w piecach węglem.
Lokalne działania w walce ze smogiem
Urzędnicy w całym kraju starają się w miarę możliwości walczyć ze smogiem, troszcząc się o poprawę jakości powietrza. Są miejsca, jak Kraków, gdzie zakazuje się palenia w piecach drewnem i węglem. W poszczególne dni (gdy stężenie pyłu zawieszonego przekracza 50 mikrogramów na metr sześcienny), na terenie całego województwa małopolskiego występuje zakaz palenia w kominkach. Podobny przepis wprowadzono w województwie mazowieckim. Władze wojewódzkie w większości kraju wprowadzają również przepisy dotyczące wyłączania kominków, kotłów grzewczych, pieców kiepskiej klasy. Za kilka lat będzie można używać tylko urządzeń ekologicznych, spełniających wyśrubowane normy jakościowe.
Czy paląc w kominku, rzeczywiście trujemy?
Kominek „truje powietrze” zdecydowanie mniej niż piec czy kocioł grzewczy. Aczkolwiek faktem jest, że produkuje pył zanieczyszczający powietrze. Dodatkowo dym z drewna zawiera wiele związków chemicznych, na czele z rakotwórczym tlenkiem azotu.
Kominek elektryczny, czyli 100% ekologii
Kominki elektryczne to znakomita alternatywa dla tych tradycyjnych. Używając ich, promuje się postawę proekologiczną. To urządzenia, które nie będą podatne na żadne zmieniające się przepisy antysmogowe. Dobrej jakości kominek elektryczny jest również tańszy w zakupie od tradycyjnego. Dlatego ci, którzy muszą dokonać wymiany, mogą śmiało postawić na nowoczesność pod postacią elektrycznego kominka. Nie wolno również zapominać o braku potrzeby składowania, używania drewna, przechodzenia przez długi proces rozpalania, a później wygaszania i sprzątania urządzenia.