Uszczelnianie drzwi zewnętrznych ma ogromne znaczenie dla komfortu cieplnego. Nieszczelne, nie tylko obniżają temperaturę w domu lub mieszkaniu, ale także – przyczyniają się do wzrostu kosztów ogrzewania i nie wygłuszają hałasów dochodzących z zewnątrz. Jak temu zapobiec? Z pomocą przychodzi specjalna uszczelka do drzwi zewnętrznych. Co warto o nich wiedzieć?
Drzwi zewnętrzne, a ich uszczelnienie
Największą popularnością cieszą się drzwi metalowe, które są mocne, trwałe i stosunkowo niedrogie. Już sama konstrukcja sprawia, że są odporne na działanie czynników zewnętrznych i proste w montażu. Posiadają one drewnianą lub stalową ramę pokrytą panelami i mogą być wykończone okleiną drewnopodobną lub farbą. Droższy typ ma wykończenie z drewna lub sklejki. Metalowe drzwi wejściowe są niełatwe do ocieplenia, dlatego posiadają często wysoki współczynnik przenikania ciepła – 1,31,5 W/(m2.K). Postaw zatem na solidne ich uszczelnienie, wykorzystując w tym celu uszczelkę dedykowaną do drzwi zewnętrznych metalowych, dostępną na przykład w ofercie e-sklepu https://e-guma.pl/.
Jakie znaczenie ma uszczelka do drzwi zewnętrznych?
Chociaż dla wielu uszczelka do drzwi jest mało istotna, nie należy montować przypadkowej – zwłaszcza że to od niej zależy funkcjonalność drzwi. W drzwiach wejściowych powinny być montowane wyłącznie uszczelki dedykowane do drzwi zewnętrznych. Tylko takie zapewnią pełną izolację cieplną i akustyczną wnętrza i skutecznie będą amortyzowały drzwi, przedłużając ich żywotność.
Sposoby na uszczelnienie drzwi wejściowych
Uszczelka do drzwi zewnętrznych metalowych powinna znajdować się w nich od początku. O nową warto zadbać wtedy, gdy dotychczasowa się zużyje. Założenie uszczelki nie jest skomplikowane, dzięki czemu możesz zrobić to samodzielnie. Jakie są inne sposoby na uszczelnienie drzwi wejściowych? Mogą temu służyć uszczelki ościeżnicowe lub uszczelki progowe, dedykowane również drzwiom metalowym.
Nie należy też zapominać, że źle dopasowane i nieprawidłowo wyregulowane skrzydła drzwi mogą Cię zmylić. Czasami wystarczy wyregulować drzwi i nie trzeba wymieniać kolejnych uszczelek, niemniej – warto mieć je w zasięgu ręki. Musisz pamiętać, że pojawiający się w drzwiach luz, ze względu chociażby na wypaczenie albo skręcenie skrzydła, nie w każdym przypadku jest równy w danych miejscach. Z tego powodu konieczna jest uszczelka o większej tolerancji luzu. Wymienisz ją, wcześniej czyszcząc i odtłuszczając powierzchnię, a następnie przyklejając odpowiednio docięty rozmiar uszczelki.