Strona głównaPORADYGdzie trzymać rower – w garażu, piwnicy, na balkonie?

Gdzie trzymać rower – w garażu, piwnicy, na balkonie?

Nieważne, jak bardzo kochamy nasze rowery, czasami po prostu nie mamy możliwości, by na nich jeździć. Powodów może być wiele: niesprzyjająca pogoda (szczególnie w okresie jesiennym i zimowym), brak czasu czy kontuzja. Odkładamy wówczas rower na bok, bo w końcu trzeba go gdzieś przechować. Zazwyczaj ląduje on na balkonie – dla większości rowerzystów to najbardziej oczywiste i najwygodniejsze rozwiązanie. Ale czy to na pewno dobry wybór? Sprawdź, gdzie trzymać rower, by uchronić go przed uszkodzeniem i zapewnić mu jak najlepsze warunki.

Rower na balkonie

Większość mieszkańców bloków nie zastanawia się długo, gdzie trzymać rower – balkon jest często jedyną opcją. W kawalerkach i mieszkaniach z małym metrażem, gdzie ogranicza nas niewielka przestrzeń, zazwyczaj nie mamy innej możliwości przechowania naszych dwóch kółek. Trzymanie roweru na balkonie to jednak niezbyt dobry wybór, a na jego niekorzyść przemawiają głównie 2 aspekty:

  • Rower na balkonie stanowi łakomy kąsek dla złodziei i to niezależnie od piętra, na którym mieszkamy. Znane są przypadki, gdy złodzieje wspinali się kilka pięter powyżej ziemi, a następnie opuszczali rower na linie swoim wspólnikom czekającym na dole.
  • Trzymając rower na balkonie, narażamy go na długotrwałe działanie wilgoci, mrozu i innych czynników pogodowych. Zardzewiałe śruby, łańcuchy i zębatki to w takich sytuacjach częsty scenariusz.

Możemy oczywiście zabezpieczyć rower na balkonie, przypinając go do balustrady. Utrudnimy tym samym życie złodziejom, którzy popisują się coraz to nowszymi metodami kradzieży. Dobrym rozwiązaniem na niesprzyjającą pogodę będzie z kolei ochronna płachta na rower, jednak na dłuższą metę jest to rozwiązanie nieporęczne i mało praktyczne. Najprostsze modele takich pokrowców przemakają i nie wytrzymują gwałtownych podmuchów wiatru, zaś ceny tych najlepszych potrafią przyprawić o zawrót głowy.

Rower w garażu

Jeśli chodzi o optymalne warunki do przechowywania roweru, powinno być to miejsce suche, o temperaturze zbliżonej do pokojowej. Pod tym względem trzymanie roweru w garażu podziemnym ma sens – o ile zadbamy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Garaże w blokach mogą nam się wydawać pozornie bezpieczną przechowalnią dla naszego jednośladu. Rzeczywiście, w większości przypadków montowane są tam systemy kamer, a porządku często pilnuje w nich ochroniarz. Złodzieje jednak bywają naprawdę pomysłowi. Jeśli uda im się niepostrzeżenie dostać do garażu w nocy, mogą bez większego problemu wynieść stamtąd niezabezpieczone rzeczy, w tym nasz rower.

Rower w piwnicy

Przechowywanie roweru w piwnicy czy komórkach lokatorskich także nie należy do najlepszych opcji, bo ponownie narażamy się tu na ryzyko kradzieży. Zabezpieczenia w nich stosowane często nie należą do zbyt skomplikowanych, więc ich sforsowanie nie będzie stanowiło problemu dla nieco bardziej wprawionych włamywaczy. Nie bez powodu to właśnie piwnice stoją na czele niechlubnego rankingu miejsc, w których najczęściej dochodzi do kradzieży rowerów. Co więcej, w piwnicach panują zwykle niekorzystne dla naszego roweru warunki, przede wszystkim duża wilgoć. Znacznie przyspiesza ona proces korozji metalowych elementów, stosowanych w naszych jednośladach.

Rower na klatce schodowej

Jeśli przerobiłeś już pozostałe opcje i cały czas zastanawiasz się, gdzie trzymać rower, warto pomyśleć nad klatką schodową. Przechowywanie roweru w bloku wiąże się jednak z koniecznością rozmowy z sąsiadami i przekonania ich, że Twoje dwa kółka nie będą dla nich stanowiły przeszkody nie do przejścia. To ledwie pierwszy etap – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Trzymanie roweru na klatce schodowej jako przestrzeni wspólnej i ogólnodostępnej ponownie niesie ze sobą ryzyko kradzieży. Dzieje się to częściej, niż mogłoby się wydawać, bo wyjście z cudzym rowerem z klatki nie wymaga tak akrobatycznych zdolności, jak wspinaczka po balkonach. Warto mieć to na uwadze i zawczasu zaopatrzyć się w wysokiej jakości zabezpieczenia, np. kotwę lub łańcuch, który możemy w łatwy sposób przeciągnąć pomiędzy kilkoma słupkami balustrady. Ważne, żeby opleść łańcuch wokół czegoś solidnego i trudnego do przepiłowania, najlepiej przymocowanego na stałe do podłogi lub ściany. Nie zapewni nam to 100% bezpieczeństwa, ale znacznie zminimalizuje ryzyko kradzieży roweru.

Pozostałe opcje: rower na dworze/w miejskiej przechowalni

Przechowywanie roweru na dworze to bardzo zły pomysł, działający niekorzystnie na kondycję naszego jednośladu. Podobnie jak w przypadku przechowywania na balkonie, wystawiamy go na działanie trudnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz, śnieg czy deszcz, nie wspominając o czyhających na takie okazje złodziejach. Zdecydowanie odradzamy więc pozostawiania roweru pod chmurką – to najgorsze z możliwych rozwiązań.

Jeśli nie mamy innej możliwości, możemy rozważyć wynajęcie miejsca w przechowalni, co oczywiście wiąże się z określoną opłatą. Tego typu przechowalnie są jednak często prowadzone przez serwisy rowerowe, które w zamian za skorzystanie z ich usług oferują atrakcyjne zniżki, np. na przegląd.

Jak przechowywać rower?

Skoro wiemy już, gdzie trzymać rower i których miejsc unikać, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak to robić. Jeśli zależy nam na tym, by nasze dwa kółka zajmowały jak najmniej miejsca, wybierzmy profesjonalny wieszak ścienny na rowery, który sprawdzi się w domu/mieszkaniu lub w przydomowym garażu. Do wyboru są modele, pozwalające zawiesić rower za sztyce (np. Handyman) lub za pedały (jak np. Crank), a także utrzymujące rower w pozycji pionowej (np. Kranked Twist). Takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić przestrzeń, a ponadto wygląda niezwykle efektownie – rower „unoszący się” obok ściany stanowi świetny element dekoracyjny, który sprawdzi się w wielu wnętrzach. Jeśli mieszkasz na małym metrażu i masz problem z wygospodarowaniem odpowiedniej ilości miejsca na przechowywanie swojego jednośladu, taki wieszak na rowery będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Gdy jednak nie martwisz się zbyt małą przestrzenią i szukasz sprawdzonego sposobu na przechowywanie roweru, wybierz stojak rowerowy Brutus, który dzięki antypoślizgowym stopkom utrzyma Twoje dwa kółka w stabilnej pozycji na ziemi.

Czas ułatwić sobie życie z odpowiednim wieszakiem na rowery

Jeśli do tej pory Twoim największym utrapieniem w związku z eksploatacją roweru było znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca do przechowywania, nie musisz się już dłużej martwić. Wejdź na rtrbikes.com, gdzie znajdziesz bogatą ofertę solidnych wieszaków i uchwytów rowerowych. Od teraz trzymanie roweru w domu przestanie być dla Ciebie problemem!

Źródło zdjęć: 123rf.com, unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read