Strona głównaBUDOWABudowa domu, a formalności

Budowa domu, a formalności

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o budowie własnego domu. Decyzja o wybudowaniu własnych czterech kątów jest poważną życiową decyzją, jednak coraz więcej ludzi decyduje się na ten krok.

Od czego zacząć?

Działka.

Zanim zabierzemy się za budowę domu, musimy znaleźć i zakupić działkę budowlaną. Dobrze, jeśli nie będzie stała na odludziu, gdyż duża odległość od kanalizacji i instalacji elektrycznej przysporzy nam większych kosztów podczas dołączenia do sieci. Posiadając działkę, a jeszcze lepiej zanim ją kupimy, należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego opracowanym przez daną gminę dla lokalizacji, w jakiej jest ta działka. Gmina przedstawia pewne wytyczne, co do wyglądu budowanych domów. Dlatego jeśli marzysz na przykład o domu z płaskim dachem – sprawdź czy plan zagospodarowania dla Twojej działki takiego nie wyklucza.

Projekt.

Posiadając działkę i plan zagospodarowania, możemy wybrać konkretny projekt domku jednorodzinnego. Musi spełniać oczekiwania przyszłych mieszkańców. Ale musi też spełniać warunki planu zagospodarowania i dobrze, jeżeli pomieszczenia będą odpowiednio skierowane względem stron świata. Jest to ważne, jeżeli chcemy mieć jasny salon, a nie nasłonecznioną kotłownię. Każdy projekt musi następnie przejść przez ręce projektanta, który dokona adaptacji projektu do posiadanej działki. Wrysuje on plan domu w mapkę do celów projektowych, którą wcześniej musi przygotować geodeta.

Przyłącza.

Aby zbudować dom, musisz mieć pewność, że dostawcy prądu, wody, ewentualnie gazu wyrażają zgodę i nie widzą przeciwwskazań do przyłączenia wymienionych mediów do Twojego przyszłego domu. Jest to zwykle formalność, jednak warto mieć warunki przyłączy, z podanym czasem oczekiwania na wykonanie przez poszczególnych dostawców.

Zgłoszenie rozpoczęcia budowy.

Przed wbiciem pierwszej łopaty na placu budowy, należy zgłosić w Starostwie rozpoczęcie prac budowlanych.  Po odczekaniu siedmiu dni, możesz rozpocząć wykopy według oznaczeń geodety, który przygotowywał mapkę do celów projektowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read