Strona głównaOGRÓDSzklarnia ogrodowa ze szkła czy z poliwęglanu?

Szklarnia ogrodowa ze szkła czy z poliwęglanu?

Świeże owoce i warzywa, wyhodowane własnoręcznie, na własnej ziemi, bez chemii i sztucznych dodatków, naturalne, najzdrowsze i najpyszniejsze – to luksus, na jaki niewielu może sobie pozwolić.

Dostępne w supermarketach warzywa i owoce to niestety zaledwie cień tego smaku, który większość z nas pamięta z dzieciństwa. A wystarczy do tego kawałek ziemi, trochę pracy, serca i regularności i… szklarnia! Przedstawiamy dwa najpopularniejsze typy szklarni: wykonaną ze szkła, oraz wykonaną z poliwęglanu. Które pokrycie jest lepsze? Na to nie będzie jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od tego, jakimi czynnikami będziemy kierować się przy wyborze.

Szklarnia poliwęglanowa

Poliwęglan jest tworzywem sztucznym, które przede wszystkim jest bezpieczne. Uszkodzona powierzchnia poliwęglanowa nie oznacza wcale ostrych krawędzi i wystających kawałków, o które łatwo byłoby się skaleczyć. Poliwęglan jest jednym z najbardziej wytrzymałych mechanicznie tworzyw (jego wzmocniona odmiana stosowana jest m.in. do wytwarzania kuloodpornych kamizelek). Ma zatem większą wytrzymałość na uszkodzenia, uderzenia, silne wiatry, jest także odporny na zróżnicowanie warunków pogodowych jak np. wilgoć, naprzemiennie wysoką i niską temperaturę itp. Dodatkowo zapewnia lepszą izolację termiczną i mniejszą zmienność temperaturową wewnątrz szklarni, co jest bardzo ważne przy wzroście roślin. Największą wadą tego typu szklarni jest przepuszczanie mniejszej ilości światła niż w przypadku szklarni szklanej. Jeśli szklarnię chcemy postawić sami, nie zaś przy pomocy profesjonalnych montażystów – łatwiej będzie zacząć od takiej poliwęglanowej. Jest dużo lżejsza i bardziej odporna na wszelkie błędy początkującego budowniczego.

Szklarnia wykonana ze szkła

Tradycyjna, szklana szklarnia to często wybierana forma. Jest ona dużo tańsza niż poliwęglanowa i posiada szereg innych zalet – przepuszcza więcej światła, jest odporna na zarysowania i drobne uszkodzenia, a także nie ulega łatwo odkształceniom. Niestety sporą ich wadą jest ciężar i problem przy montażu. Dodatkowo, po uszkodzeniu mechanicznym, szkło szklarniowe – jak przy większości szklanych elementów – może być bardzo niebezpieczne (ze względu na ostre krawędzie odłamków po stłuczeniu). Jednak i na to jest rada – coraz bardziej popularne staje się szkło hartowane, które nie tylko jest bardziej odporne mechaniczne i termicznie, ale nawet zbite nie staje się niebezpieczne, a jedynie pęka na wiele drobniutkich, nieostrych kawałeczków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read