Strona głównaPORADYJakie zadania spełniają lampy wiszące?

Jakie zadania spełniają lampy wiszące?

Oświetlenie stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza. Wpływa w istotny sposób zarówno na jego funkcjonalność, jak i wygląd. Dobrze dobrane oprawy mogą stać się jego największą ozdobą, niedopasowane nie tylko burzyć kompozycję aranżacyjną, ale też sprawić, że pomieszczenie będzie źle oświetlone. Przykładem lamp, które bardzo często łączą w sobie funkcję dekoracyjną z użytkową, są lampy wiszące. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Lampy wiszące to jedne z najczęściej stosowanych opraw oświetleniowych we wnętrzach mieszkalnych. Choć dziś ustąpiły nieco pola lampom wpustowym i natynkowym plafonom oraz modnym współcześnie reflektorom, które montuje się na szynach, to nadal bardzo często właśnie ten rodzaj opraw wybierany jest do montażu w sypialni, salonie i wielu innych wnętrzach.

Lampy wiszące jako główne oświetlenie

W niektórych wnętrzach zachodzi konieczność podzielenia przestrzeni na różne strefy funkcjonalne. Tak robi się bardzo często w dużych, pełniących wiele zadań salonach. Lampa wisząca może być w takim przypadku oświetleniem przypisanym do konkretnej strefy albo pełnić rolę oświetlenia ogólnego.

Lampy wiszące pełniące funkcję oświetlenia ogólnego montuje się zwykle w centralnej części pomieszczenia, by emitowane przez nie światło mogło oświetlić całą przestrzeń. Niezwykle istotne jest tutaj to, by taka oprawa emitowała światło rozproszone, które dotrze do wszystkich zakamarków i doskonale rozświetli całą przestrzeń. W przeciwnym razie oprawa może nie sprostać oczekiwaniom użytkowników. Rozwiązaniem może być lampa wisząca ze źródłem światła skierowanym do góry, dzięki czemu światło odbite od sufitu oświetli skutecznie całą przestrzeń.

Lampa w strefie wypoczynkowej

Lampy wiszące montuje się też często w miejscu przeznaczonym do wypoczynku o reprezentacyjnym znaczeniu. Dobrym przykładem jest tutaj część salonu, w której została urządzona przestrzeń do relaksu. Lampy wiszące, które oświetlają takie wnętrze, powinny dawać przyjemne, ciepłe światło. Bardzo często wybiera się wtedy oprawy o efektownym designie, które stanowią jednocześnie dekorację takiego miejsca i sprawiają, że aranżacja staje się przyjemna w odbiorze wizualnym. Przykłady opraw wiszących, które doskonale realizują się w takiej przestrzeni, można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl. Bardzo często są to lampy o zaskakujących kształtach i imponujących rozmiarach. Dzięki temu stają się najważniejszym elementem dekoracyjnym i przykuwają wzrok osób, które wchodzą do wnętrza.

Oświetlenie nad stołem w jadalni

Lampy wiszące montuje się też często nad stołem w jadalni. W tym przypadku warto wybrać oprawę z możliwością regulacji długości. Dzięki temu zostanie zamontowana dokładnie na takiej wysokości, jakiej oczekuje inwestor. Rodzaj i kształt lampy uzależnia się często od wielkości oraz kształtu stołu, ale też od stylistyki wnętrza. Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest wybór lampy, która nie będzie raziła osób siedzących przy stole w oczy. Dlatego warto rozważyć mleczne klosze, lampy LED albo źródło światła osłonięte za pomocą klosza w taki sposób, by dobrze oświetlało wyłącznie powierzchnię stołu.

Lampy wiszące coraz chętniej montuje się w różnych pomieszczeniach – salonach, sypialniach, jadalniach, pokojach dziecięcych, a nawet w łazienkach. Bardzo istotne staje się dopasowanie wybory lampy do warunków panujących w danym wnętrzu oraz oczekiwań użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read