Okap jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni, czy to domowej, czy restauracyjnej. Wchłania zapachy i parę z gotowania, która wprowadza nadmierną wilgoć do powietrza w pomieszczeniu. Dostępne są w wielu różnych wersjach; sprawdźmy, w jaki sposób dobrać okap odpowiedni do wielkości kuchni.
Rodzaje nowoczesnych okapów kuchennych
Rodzaje okapów określamy na podstawie miejsca ich montażu. Są to:
- okapy przyścienne (w tym narożne) – montowane do ściany,
- okapy podszafkowe – montowane pod szafkami wiszącymi, najczęściej są zabudowane, stają się integralną częścią szafki,
- okapy uchylne – montowane w szafce wiszącej, całkowicie zabudowane. Aby je uruchomić, należy otworzyć uchylne drzwiczki, za którymi znajduje się część pochłaniająca;
- okapy teleskopowe (szufladowe) – również montowane w szafkach wiszących (w formie dna). Wyposażone są w wysuwaną szufladę, która zwiększa powierzchnię pochłaniającą,
- okapy wyspowe – montowane najczęściej na suficie, dedykowane wyspom kuchennym.
Okapy, które sprawdzą się w niewielkiej kuchni
Kuchnie o małej powierzchni wymagają sprytnych rozwiązań. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w nich urządzenia w zabudowie, będące integralną częścią szafek. Zamontowane w taki sposób, nie odbierają również optycznego rozmiaru pomieszczenia. Idealny okap do małej kuchni będzie więc również w zabudowie; podszafkowy, teleskopowy albo uchylny. W przypadku przyściennego stracilibyśmy miejsce, które we wspomnianych wcześniej rodzajach okapów możemy wykorzystać na dodatkową szafkę wiszącą.
Należy także zwrócić szczególną uwagę na głośność pracy okapu. Zwłaszcza w przypadku kawalerek czy mieszkań z aneksem kuchennym w salonie jego głośne działanie może być uciążliwe i przeszkadzać w codziennych czynnościach.
Okapy idealne do dużych kuchni
W dużych kuchniach nie powinniśmy decydować się na okapy podszafkowe. Najczęściej są mało wydajne, przez co dedykowane są raczej niewielkim pomieszczeniom. Doskonałym rodzajem okapu do dużej kuchni będzie przyścienny, zwłaszcza w wersji kominowej – nie tylko stanie się stylową ozdobą w nowoczesnej kuchni, ale także wykaże dużą wydajność. Jeżeli płyta grzewcza znajduje się w naszym mieszkaniu na wyspie, to tutaj nie musimy się długo zastanawiać – zdecydujmy się na okap wyspowy. Wartym uwagi rozwiązaniem są również okapy kuchenne do zabudowy. Jeżeli nie chcemy, by okap był odkryty, to wybierzmy wersję teleskopową. Również wykazuje dużą wydajność, a przy tym jest całkowicie schowany.
Ciekawym udogodnieniem na dużej przestrzeni będzie okap sterowany pilotem. Nie musimy odchodzić od blatu, przy którym kroimy warzywa, by zmienić jego ustawienie, włączyć go lub wyłączyć; całe sterowanie odbywa się za pomocą przycisków na pilocie.
Najważniejszą kwestią w dobieraniu okapu do wielkości kuchni będzie więc jego wydajność. To na nią musimy zwrócić szczególną uwagę, by w odpowiednim stopniu pochłaniał zapachy i parę, nie narażając pomieszczenia na zawilgocenie.