Strona głównaPORADYKoszenie trawnika - podkaszarka spalinowa czy akumulatorowa?

Koszenie trawnika – podkaszarka spalinowa czy akumulatorowa?

Aby trawnik wokół domu prezentował się estetycznie, niezbędna jest jego regularna pielęgnacja. Duże, płaskie połacie najlepiej kosić tradycyjną kosiarką na kołach. Do mniejszych płaszczyzn oraz miejsc trudno dostępnych warto posiadać także podkaszarkę. W sprzedaży dostępne są między innymi modele spalinowe i akumulatorowe. Zanim zdecydujemy się na konkretny zakup, warto poznać wady i zalety każdego z tych rozwiązań, które ułatwią nam dokonanie najlepszego wyboru.

Podkaszarka spalinowa

Podkaszarka spalinowa to urządzenie o wysokiej mocy. Dobrej jakości sprzęt doskonale radzi sobie z wilgotną, mokrą trawą czy nieco grubszymi zaroślami. Do trawy odpowiednia będzie głowica żyłkowa, do większych chwastów i nieużytków – metalowe elementy tnące. Ze względu na konieczność stosowania benzyny podkaszarka spalinowa jest droższa w eksploatacji niż model akumulatorowy. Jej praca jest ograniczona jedynie pojemnością zbiornika na paliwo, który w miarę potrzeby można napełniać wielokrotnie podczas koszenia.

Podkaszarka spalinowa wytwarza spaliny, które mogą negatywnie oddziaływać na środowisko oraz nieść ze sobą nieco nieprzyjemny zapach. Wadą tego modelu jest także wysoki hałas emitowany w trakcie pracy, który najczęściej wymaga zastosowania odpowiedniej ochrony słuchu. Ze względu na wysoką wagę, wskazane jest także używanie odpowiednich szelek podtrzymujących podkaszarkę.

Podkaszarka akumulatorowa

Nowoczesne, wysokiej klasy podkaszarki akumulatorowe mogą zapewniać moc zbliżoną do modeli spalinowych. Ze względu na brak kabla, nie ograniczają manewrów i zasięgu koszenia, przez co są wygodne w codziennej eksploatacji. Nie wymagają zastosowania benzyny, a jedynie ładowania za pośrednictwem gniazdka elektrycznego. Poprzez brak silnika spalinowego są one wyjątkowo ciche, zapewniając komfort w trakcie prac.

Podkaszarki akumulatorowe nie wydzielają spalin, przez co są bezpieczne dla środowiska i nie oddziałują negatywnie na rośliny posadzone w ogrodzie. Ponadto dobrze znoszą pracę na pochyłym terenie, umożliwiając staranne wykoszenie nawet trudno dostępnych miejsc. Modele wyposażone w akumulator typu Li-Ion są wyjątkowo oszczędne, umożliwiając nawet do godziny koszenia z pełną mocą przy jednym ładowaniu baterii. Niestety pełne uzupełnienie akumulatora trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut, generując konieczność przestoju w prowadzonych pracach.

Który typ podkaszarki warto wybrać?

W sklepach ogrodniczych dostępna jest szeroka gama modeli spalinowych i akumulatorowych, która może sprawiać trudności w wyborze odpowiedniego urządzenia. Jeżeli zależy nam na cichej i komfortowej eksploatacji, a podkaszarka będzie używana jedynie do niewielkich terenów i delikatniejszej trawy, warto zdecydować się na wersję akumulatorową. Jest ona lekka i poręczna, a zarazem niedroga w obsłudze. W momencie, gdy planujemy koszenie dużych powierzchni, obfitujących w zarośla, lepiej wybrać podkaszarkę spalinową. Zapewni ona odpowiednio dużą moc i wydajność, jednocześnie generując duży hałas i większe koszty eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read