Strona głównaBUDOWARodzaje profili stalowych

Rodzaje profili stalowych

Płyty gipsowo-kartonowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Natomiast profile stalowe służą do budowania stelaża, który stanowić będzie szkielet całej konstrukcji w systemie suchej zabudowy. Na rynku dostępnych jest jest kilka różnych rodzajów profili, które pomagają w montowaniu płyt. Można wykonać z nich sufity podwieszane, okładziny ścienne, ściany działowe, wyspy, wnęki i elementy dekoracyjne, czyli praktycznie wszystko co zaplanuje architekt w projekcie.

Rodzaje profili stalowych – jakie wyróżniamy?

Wszystkie profile wykonywane są z ogniw ocynkowanych profili stalowych. W budownictwie taki materiał służy nam głównie jako stelaż, stanowiący szkielet konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych. Jedyne o czym trzeba pamiętać to, żeby dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiednich produktów, ponieważ hurtownia profili stalowych oferuje różne warianty tego produktu. Najważniejsze to określić, co chcemy wykonać oraz czego oczekujemy . Kolejnym krokiem jest zapoznanie się dokładnie z ofertą producentów tak, by dopasować idealny materiał do swoich potrzeb.

Ze względu na zróżnicowane miejsca przeznaczenia oraz sposoby montażu płyt, stelaże pod płyty gipsowe przyjmują różnorodne formy i wykonane są z różnych profili. Mogą się różnić między sobą między innymi: długością, grubością, wysokością, przekrojem, a także rodzajem zastosowanej blachy.

Wśród standardowych profili do płyt gipsowo-kartonowych wyróżniamy:

  • profile UW – poziome, stosowane do wznoszenia ścianek działowych i mocowane do stropu oraz podłogi,
  • profile CW – pionowe, wykorzystywane do wznoszenia ścian działowych i umożliwiające wykonywanie instalacji suchej zabudowy wewnątrz ściany,
  • profile UA – przyścienne, stosowane do usztywaniania ościeżnic drzwiowych, ścian instalacyjnych oraz wysokich ścian działowych,
  • profile CD – sufitowe i poddaszowe, wykorzystywane do montażu sufitów podwieszanych lub do podrzymywania grubej warstwy ocieplenia.

Czym się kierować przy wyborze profili stalowych?

Wybór profili na rynku jest duży, a poszczególne produkty różnią się między sobą atrybutami oraz jakością. Ich długość jest powiązana z rodzajem i zwykle wynosi od 2,5 do 6,5 m. Ważną cechą profili jest ich duża sztywność, izolacja termiczna oraz wysoka odporność uderzeniowa. Dodatkowo posiadają wysokie parametry akustyczne, pozwalające w skuteczny sposób tłumić nieprzyjemne dźwięki.

Profile stalowe są tak zaprojektowane i wykonane, aby zagwarantować pełną stabilność zabudowy, przy jednoczesnym prostym sposobie montażu. Chcąc wybrać idealny element odpowiadający danym wymogom czy przeznaczeniu – warto dokładnie poznać ich rodzaje.

Profile stalowe – jak przebiega montaż?

Jak wiadomo, aby konstrukcje z płyt były funkcjonalne, należy je ustabilizować dopasowanymi profilami stalowymi. Ze względu na zróżnicowane miejsca przeznaczenia oraz sposoby montażu, stelaże pod płyty przyjmują różne formy i kształy. Rozpoczynając montaż ścian musimy precyzyjnie wytyczyć linie przebiegu ścian oraz dobrać ich opowiednią grubość.

Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do zamocowania profili do podłogi i sufitu oraz do ściany. Aby wpłynąć na poprawienie akustyki w naszym domu – przed mocowaniem profili należy je okleić specjalną taśmą. Następnie całość przytwierdzamy do podłoża za pomocą kołków szybkiego montażu. Warto wiedzieć, że ich rozstaw zależy od miejsca mocowania profili.

Więcej na stronie: https://envun.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read