Strona głównaDOMOświetlenie ścian w domu – jak dobrać?

Oświetlenie ścian w domu – jak dobrać?

Niekiedy zdarza się, że układ pomieszczenia lub obecność innych elementów wyposażenia uniemożliwia nam dostawienie potrzebnego oświetlenia. W innych przypadkach jest ono najlepszym rozwiązaniem zarówno praktycznie, jak i stylowo. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie, aby spełniało swoje funkcje i jednocześnie podkreślało wystrój?

Gdzie zastosować oświetlenie ścienne?

Oświetlenie ścienne to idealne rozwiązanie do korytarzy i holi, zwłaszcza jeśli są długie i stosunkowo wąskie. Taki typ sprawdzi się również w pomieszczeniach niewielkich, gdzie nie ma dostatecznie wiele miejsca na postawienie lampy podłogowej. Interesujący efekt można też osiągnąć poprzez zastosowanie różnego rodzaju oświetlenia ściennego w przypadku ciemnych tapet i dekoracji. Ich podświetlenie stworzy niepowtarzalny efekt i spójny klimat.

Ciekawym i stosowanym często rozwiązaniem w minimalistycznych wnętrzach jest nowoczesny kinkiet, który w zależności od modelu może rzucać światło w różnych kierunkach, nadając efekt dekoracyjny. Oświetlenie ścienne świetnie uzupełni również obrazy, rzeźby czy popularne fragmenty ścian z cegieł i kamienia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia ścian?

W pierwszej kolejności należy określić funkcję, jaką pełnić będzie oświetlenie. Może być to główne źródło światła lub jedynie doświetlenie, a także dekoracja, czy dodatkowe wyeksponowanie elementów wyposażenia. Oświetlenie ścienne może pełnić też rolę typowo użytkową, np. stanowić źródło światła w kąciku czytelniczym, czy doświetlać strefę z lustrem w łazience.

W drugiej kolejności istotna jest stylizacja pomieszczenia. Jeżeli wybieramy listwę z szeregiem niewielkich lamp lub oświetlenie punktowe, ciekawe będzie ustawienie kierunkowe i doświetlenie dekoracji. Jeśli chcemy jedynie uzupełnić główne źródło światła, sprawdzi się nowoczesny kinkiet, który dodatkowo będzie współgrał wzorem lub jego elementem z wiszącą lampą główną.

Nowoczesny kinkiet – światło i sztuka w jednym

W najczęściej wybieranych ostatnio stylach, takich jak nowoczesny, minimalistyczny, industrialny, czy loft, furorę robią kinkiety. Ich dekoracyjność i oryginalność oraz właściwie nieskończenie szeroki wybór rolę oświetlenia dają nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Podczas wyboru takiego rozwiązania istotny będzie nie tylko wygląd i design, ale również tworzywo, z którego wykonany jest kinkiet. Najczęściej spotykane modele zrobione są ze szkła, drewna oraz metalu, dzięki czemu zyskują na uniwersalności. Pasują do wielu wnętrz o najbardziej wyszukanych dodatkach i stylu.

Jak montować nowoczesne kinkiety?

Tradycyjny, jak i nowoczesny kinkiet to rodzaj oświetlenia montowany do ściany, dlatego warto dokładnie dopasować wysokość, na której będzie wisiał. W tym celu istotna jest pomoc elektryka, gdyż zazwyczaj w ścianach przebiegają różne przewody i instalacje. Co do wysokości, kinkiety montowane są zazwyczaj na poziomie 1,70 – 1,80 m. Istotne jest, by górna krawędź kinkietu nie znajdowała się wyżej niż linia ościeżnicy nad drzwiami. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku, gdy nowoczesny kinkiet ma oświetlać miejsce o czytania, lub być dekoracją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read